KOCAELİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

10 Kasım 2014
Sendikamızın İş Sağlığı ve Güvenliği Bilincini Geliştirme Projesi kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ile Sendikamız tarafından ortak düzenlenen eğitim programına, Kocaeli Şubemize bağlı işyerleri ile devam edildi.
 
8 Kasım 2014 tarihinde Yalova Tesislerimizde gerçekleştirilen eğitim programına, Genel Başkan Bayram Bozal, Genel Sekreter Haldun Kurubacak, Genel Eğitim Sekreterimiz İbrahim Kılıç ve Kocaeli Şube Yönetimi ile birlikte 300 üyemiz katıdı. Şube Başkanı Turhan Yıldız’ın selamlama konuşması ile başlayan eğitim programının açılış konuşmasını Genel Başkanımız Bayram Bozal yaptı. Konuşmasına işyerlerimiz ile İstanbul’da asansör, Soma ve Ermenek’de maden faciaları  başta olmak üzere iş kazasında hayatını kaybeden emekçilere Allah’tan rahmet dilekleriyle başlayan Bozal, “Ülkemizde çalışma hayatının en önemli sorunu hiç kuşkusuz iş kazaları. 2014 yılı ilk 9 ayında 1414 iş cinayetinde emekçi hayatını kaybetti. 2014 Ekim ayının sonuna kadar sadece madende 354 işçi kardeşimizi kaybettik” dedi.
 
Son dönemde adeta cinayete dönüşen iş kazalarının ülkenin en önemli gündem maddesi haline geldiğini anlatan Bozal, “Türkiye büyük iş kazaları ile iş sağlığı ve güvenliğini konuşmaya başlarken, Sendikamız bu elim kazalardan çok daha önce İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda üyesini bilinçlendirmek için eğitimlere başlamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz proje kapsamında son 6 ay içinde 10 binden fazla üyemize İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verdik. Bu eğitimlerimizi tüm üyelerimiz ulaşana kadar devam ettireceğiz” diye konuştu.
 
Genel Başkan Bozal’ın konuşmasının ardından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine geçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kenan Yavuz ile Eğitim Müdürümüz Tarkan Zengin birer sunum yaptığı eğitim programının sonunda, Genel Sekreterimiz Haldun Kurubacak, Genel Eğitim Sekreterimiz İbrahim Kılıç ve Şube Başkanı Turhan Yıldız üyelerimizden gelen soruları cevaplandırdılar. Eğitim programı, katılımcılara verilen sertifika töreni ile sona erdi.