KINALIADA KORVETİ DENİZE İNDİRİLDİ

3 Temmuz 2017

Milli Gemi Projesi kapsamında inşası devam eden ada sınıfı korvetlerin dördüncüsü olan TCG Kınalıada (F-514) Korveti denize indirilirken, aynı proje kapsamında yapımı gerçekleştirilecek İstanbul Fırkateyni’nin inşası için ilk kaynak töreni de yapıldı.

Pendik İstanbul Tersanesi’nde 3 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN eşi Emine ERDOĞAN, Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali FİDAN, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre KARAOSMANOĞLU, Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürü Dündar TALAZAN, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU ve diğer kuvvet komutanları, İstanbul Tersane Komutanı Tümamiral Ahmet ÇAKIR, Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Eğitim Sekreterimiz İbrahim KORKMAZ, İstanbul Şube Başkanımız Emin GÖDEK ve Şube Yönetimi ile Kınalıada Korvetinin yapımında görev alan üyelerimizin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Tamamın milli kaynaklarla yapımı gerçekleştirilen TCG Heybeliada Korveti (F-511) 2011 yılında, TCG Büyükada Korvetinin (F-512) ise 2013 yılında tamamlanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesinin ardından MİLGEM projesinin üçüncüsü olan TCG Burgazada (F-513) ise 18 Haziran 2016 tarihinde yapımı da tamamlanarak denize indirildi. 18 Haziran 2016 tarihinde ilk kaynağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılanan TCG Kınalıada (F-514) ise tamamlanması 2017 yılının Aralık ayında taahhüt edilmesine rağmen beş ay öncesinde tamamlanarak denize indirildi. 

İlk kaynağı 3 Temmuz 2017 tarihinde yapılan İstanbul Fırkateyni içinde Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü İstanbul Tersane Komutanlığı mensubu subay, astsubay ve Türk Harb-İş Sendikası üyesi mühendis ve işçiler, bu iki geminin yapımında da yerli savunma sanayine hizmet ile milli ekonomiye milyonlarca dolar katkı sağlamak için ter dökecek.

KINALIADA DENİZLERDEKİ GÜCÜMÜZÜ DAHADA ARTTIRACAK

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, ülkemizin Kınalıada Gemisi ile denizlerdeki gücünün daha da artacağını belirterek, “ Bilginin çok hızlı bir şekilde yayıldığı bir yüzyılda yaşamanın sağladığı avantajları çok iyi değerlendirmek zorundayız. Teknolojik bağımsızlığın önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Tüketen değil, üreten bir üst aşamaya artık geçmemiz gerekiyor. Acil ihtiyaçları karşılayacak kadarını dışarıdan temin yoluna gitsek bile, milli imkânlara dayanmalıdır. Şayet 15 yıldır, bu yöntemi takip etmiyor olsaydık, bugün ülkemize uygulanan örtülü ambargolar sebebiyle terörle mücadelemizi de yürütemez hale gelirdi” dedi.

Türkiye’nin savunma sanayii atılımlarını engellemeye yönelik tutumlara müsaade edilmeyeceğini kaydeden ERDOĞAN, “Ülkemiz ve milletimiz için çalışan, kendisi de kazanan samimi tüm girişimcilerimiz, yanlarında bizim olduğumuzu bilmelidir. İddia sahibi olmak, imkan sahibi olmayı gerektirir. Türkiye, kardeşleri, dostları için büyük iddiaları olan bir ülkedir. Geçtiğimiz yıl bu alanda 5 milyar dolarlık üretim gücüne erişmemiz önemli olmakla birlikte henüz hedeflerin çok gerisinde olduğumuz bir gerçektir. Adımları daha hızlı atmamız gerekiyor. Askeri gemi inşası, denizaltı inşası, savunma sanayii alanında iftihar verici başarı ortaya koyduğumuz bir alandır. Tamamen milli olarak tasarlanmış Milgem projesinde yüzde 65’in üzerinde yerli katlı sağlandı. Proje kapsamında yerli imkanlar ile geliştirilen birçok sistem ve ekipmanın denizcilerimiz tarafından memnuniyetle kullanılıyor olması bizleri gururlandırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“BİZ UÇAK GEMİMİZİ DE YAPACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, özel sektör ve asker tersanelerde tamamlanan 14 adet savaş gemisi projesi bulunduğunu hatırlatırken, “ Önümüzdeki günlerde sözleşmesi imzalanacak 10 adet projemiz daha var. Denizcilik alanında geliştirdiğimiz çözümlere önemin ifadesidir. Biz uçak gemimizi de yapacağız. Bunda da kararlıyız. Hiçbir endişe taşımıyorum. Askeri gemi inşa sektöründe ülkemizi dünyanın ilk sırasına taşımalıyız. Uçak gemisi de bizim için uzak bir hayal olmaktan çıkmıştır. MİLGEM başta olmak üzere, bu alandaki projelerimizi devam ettirmekte kararlıyız. Bugün planlanandan 6 ay önce denize indirme törenini gerçekleştirdiğimiz Kınalıada Korveti’ni, inşasını gerçekleştireceğimizi İstanbul Korveti’ni bu kararlılığımızın sembolü olarak görüyorum” diye konuştu.

           “DÜNYADA SAVAŞ GEMİSİNİ YAPAN 10 ÜLKE ARASINDAYIZ”

Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK ise törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin dünyada bir savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında bulunduğunu belirti. “Şuanda yürütmekte olduğumuz gemi inşaat projelerinin bütçesel büyüklüğü 20 milyar Türk lirasını yakalamış durumda. Gelecek dönemde gerçekleştirmeyi planladığımız fırkateyn, hücumbot, destek gemileri ve süratli bot sınıflarına yönelik projeler ile bu meblağın 40 milyar Türk lirasını aşacağını tahmin ediyoruz” değerlendirmesinde bulunan IŞIK, Türkiye savunma sanayinde gösterdiği başarılarla dünyadaki algıyı da değiştirdiğini ifade etti. IŞIK, şunları söyledi:

“ Bu alanda yetkin, gelişmiş ülkeler daha düne kadar Türkiye’yi sadece silah satabilecekleri adeta yağlı bir müşteri olarak görüyorlardı. Ancak bugün artık Türkiye’ye birlikte üretim yapalım, birlikte geliştirme yapalım diye teklif ettikleri stratejik bir ortak olarak görmeye başladılar. Artık önümüzde milli gemilerimizin tüm silahlarını yerli imkanlarla yapmak gibi, milli denizaltımızı yapmak gibi, helikopter gemimizi tamamlamak gibi önemli hedeflerimiz var. Ve bu önemli hedeflerimizi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz.”

Konuşmaların ardından Kınalıada Korveti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın gemiyi deniz indirme metnini okumasından sonra denize indirildi. Törende ayrıca Cumhurbaşkanı ERDOĞAN tarafından İstanbul Fırkateyni’nin inşası için ilk kaynak atıldı.

             Törenin ardından Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Eğitim Sekreterimiz İbrahim KORKMAZ, İstanbul Şube Başkanımız Emin GÖDEK ve Şube Yönetimi, İstanbul Tersane Komutanlığı Temsilci Odasında üyelerimizle bir araya geldiler.