KARARA KATILMIYORUZ VE TOPLANTIDAN AYRILIYORUZ

26 Aralık 2019

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, 2020 yılından itibaren geçerli olan asgari ücret ile ilgili ” Geldiğimiz nokta itibariyle işçi kesimi olarak karara katılmıyoruz ve toplantıdan ayrılıyoruz” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK, 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak açıkladı.

Bakan SELÇUK’un açıklamasından sonra söz alan IRGAT, 2 Aralık’ta başlatılan komisyon çalışmalarının bugün sonlandığını söyledi.

TÜRK-İŞ’in geçmiş dönemde yaptığı açıklamaları hatırlatan IRGAT, “Biliyorsunuz, bizim TÜRK-İŞ olarak çalışmalarımız ve istatistiklerimiz sonucunda çıkan açlık, yoksulluk ve bir kişinin yaşam maliyeti olarak açıkladığımız rakamları daha önce sizlerle paylaştık” ifadesini kullandı.

IRGAT, bu rakamların ciddi araştırmaların sonucunda çıkan rakamlar olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Orada her ne kadar biz 4 kişilik bir aile için belirlensin istiyorduk ama bir kişinin yaşam maliyeti de değerlendirmemiz içinde vardı. Dolayısıyla 2 bin 578 lira rakamını Genel Başkanımız açıkladı ve daha sonra üç konfederasyonla yaptığımız toplantıda da sizlerin aracılığıyla kamuoyuna duyurduk. En az bu ücret olacağı, 2 bin 578 olacağını sizlerle paylaştık. Geldiğimiz nokta itibarıyla Sayın Bakanım açıkladığınız rakamı işçi kesimi olarak kabul edemeyeceğimizi ifade ediyorum. Çünkü 2008 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden bir kriz nedeniyle alım gücünün en fazla düştüğü bir dönemi yaşıyoruz. Bu bakımdan kararınıza katılmadığımızı saygı ile kamuoyuna arz ediyoruz. Karara katılmıyoruz” diyerek masadan kalktı.