KAMU KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

17 Ocak 2023

TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu, yaklaşık 700 bin işçinin ücretlerine 2023-2025 dönemindeki zammın belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüne dair talepleri belirlemek için 17 Ocak 2023 tarihinde Konfederasyon Genel Merkezinde toplandı.

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR ile Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN’ın da aralarında bulunduğu Konfederasyona üye kamuda örgütlü sendika yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY yaptı.

Ergün Atalay konuşmasında, hükümetin memurlara verdiği %13,5’lik ek zammın 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde kamu işçilerine de verilmesi yönündeki talebimizin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına ilettiğini belirttiği toplantıda sendikaların 2023-2025 dönemindeki ücret zammı, refah payı, kamudaki taşeron işçiler ve sosyal haklar konusundaki görüş ve önerileri ele alındı.

Tüm sendikaların görüş ve önerilerinin konuşulduğu toplantıda; taban ücret, zam oranı, refah payı, kamudaki taşeron işçiler ve geçici işçilerin durumu ile sosyal haklar konuları masaya yatırıldı.

Toplantıda ayrıca, Sendikaların Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü konusundaki taleplerinin değerlendirilmesi sonrasında Kamu Koordinasyon Kurulu olarak en kısa sürede tekrar toplanılması ve Türk-İş’in hükümete sunacağı teklife son halinin verilmesi kararlaştırıldı.