KAMU KESİMİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİNDE ANLAŞMA SAĞLANDI

30 Mayıs 2015
Kamu Koordinasyon Kurulu ile Hükümet arasında yürütülen müzakereler sonucunda, kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanarak, çerçeve protokolü imzalandı.
Kamuda çalışan yaklaşık 210 bin işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, 30 Mayıs 2015 tarihinde Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, aralarında Gene Başkanımız Bayram BOZAL’ında bulunduğu TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu Üyeleri ile Kamu İşveren Sendikaları Genel Sekreterleri tarafından Başbakanlıkta yapılan törenle imzalandı.
Protokole göre; 2.150 TL’nin altında olan işçilerin ücretlerine aylık 100 TL, 2.151 TL ile 2250 arasında olanlara ise 75 TL, 2251 TL ile 2350 TL arasında olanlara ise 50 TL iyileştirme yapılacak.
Ücretlerde iyileştirmeler yapıldıktan sonra birinci yıl ilk altı ayda  yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 5 oranında zam yapılacak. İkinci altı ay zammının enflasyonun altında kalması halinde aradaki fark, ikinci yıl birinci altı aydaki ücret zammı ile ödenecek.
İkinci yıl ise birinci altı ay yüzde 3, ikinci altı ay yüzde 3 ücret zammı verilen protokolde, ikinci yıl artışların enflasyonun altında kalması halinde enflasyon farklarının ödenmesi kararlaştırıldı.
Protokolde ayrıca yılda bir kez Eylül ayında brüt 500 TL olmak üzere (gelir vergisi telafisi) denge ödeneği verilmesi karara bağlandı. Giyim yardımı olarak birinci yıl 150 TL verilirken, bu rakamın ikinci yıl ücret zamları oranında artırılacağı kaydedildi.
Protokolde, altı aydan az çalışan geçici işçilerin ihtiyaç duyulması halinde daha fazla çalıştırılabileceği belirtilirken, asıl işlerde alt işveren işçisi olarak çalışanların ise kadroya alınması için çalışma başlatılacağı belirtildi.