KADINLARIN MAĞDUR EDİLMEDİĞİ BİR DÜNYA DİLİYORUZ

7 Mart 2017

ABD’nin New York kentinde 40 bin tekstil işçisinin 1857 yılında insan onuruna yakışmayan çalışma koşullarını protesto etmek için başlattığı grevde, 129 kadın işçinin kilitli kaldıkları fabrikada çıkan yangında hayatını kaybettiği gün olan 8 Mart, ağır çalışma koşullarına karşı mücadelenin günüdür.

Her ortamda olduğu gibi çalışma ortamında da ezilen ve hor görülen kadın işçilerin, olumsuz çalışma koşullarını iyileştirme talebiyle canlarını ortaya koydukları günün anısına Birleşmiş Milletler 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ı, Dünya Kadınlar Günü olarak ilan etti.

Büyük bir acının sonrasında kadınlara bahşedilen bu gün, kadını ezilen, dışlanan ve hor görülen olmaktan çıkararak, toplumda hak ettiği değere kavuşturmak için politikaların geliştirilmesine vesile olmaktadır. Fakat ne yazık ki yapılan düzenlemeler kadınlarımızı ezilen, ötekileştirilen ve hor görülen olmaktan tamamen çıkarmamıştır.

Çalışma hayatında kadınlar, kayıt dışı sektörde ve eve iş verme, yarı zamanlı çalışma gibi esnek çalışma modelleri ile eşit işe eşit ücret alamama gibi emek yoğun çalışma başta olmak üzere düşük ücretle, sosyal güvenceden ve örgütlenmeden yoksun istihdam edilmektedir.

Dünyada ve ülkemizde milyarlarca kadın çalışma hayatında mağdur edilirken, aile ve sosyal hayatta da sağlıksız koşullarda yaşıyor, horlanıyor ve şiddete uğruyor.  Özellikle savaşlar ve terörizm mağdurlarının başında çocuklar ve kadınlar geliyor. Komşu ülkemiz Suriye başta olmak üzere dünyada milyonlarca kadın savaş nedeniyle hayatını kaybetmiş ya da evini, ülkesini terk etmek zorunda bırakılmıştır.

Ülkemizde de artan terör olaylarının en büyük mağduru hiç kuşkusuz kadınlardır.  Sadece 15 Temmuz hain darbe girişiminde 6’sı özel hareket polisi, 2’si sivil olmak üzere 8 kadınımız FETÖ tarafından şehit edilirken, yüzlerce kadınımız da yaralanmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken, vatanı için canlarını ortaya koyan kadınlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Türk Harb-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu olarak, kadınlarımızın, çalışma hayatına daha fazla katılması, daha iyi çalışma koşullarına kavuşturulması, aile içinde ve sosyal hayatta şiddetten uzak, savaş ve terör nedeniyle mağduriyetler yaşanmadığı bir dünya dileğiyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.