KADINLAR GÜNÜNDE ACI DEĞİL HUZUR KONUŞULSUN

6 Mart 2015
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, tüm kadınlarımıza şiddetten uzak, iş, aile ve sosyal hayatta ayrımcılığın olmadığı sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam dileklerini paylaştığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:
Bundan tam 158 yıl önce grev yaptığı gerekçesiyle 129 kadın işçinin yakıldığı gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de ezilmişliğin, dışlanmışlığın, hor görülmenin ve şiddetin sonuçlarının paylaşıldığı gün olarak karşımıza çıkıyor.
Ne acıdır ki bugün dünyada her üç kadından biri şiddet görüyor. Bu durum ülkemiz içinde çok farklı değil. 2015 yılının Ocak ayında 20, Şubat ayında ise 16 olmak üzere iki ay içinde 36 kadınımız acımasızca katledildi.
Toplumda yaşanan kültürel erozyon ve ahlaki çöküntü nedeniyle kadınlarımız son dönemde hem aile içinde hem de sosyal hayatta daha fazla şiddete maruz kalmaya başladı. Geçtiğimiz ay vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın acısı kadına yönelik şiddeti bir kez daha ülke gündeminin en önemli konusu yaptı. 
 
20 Mart 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun başta olmak üzere yapılan yasal düzenlemeler maalesef ki Özgecanlarımızın katledilmesini önlemede yetersiz kalmıştır.
 
Yasal düzenlemelerin sorunun çözümünde yeterli olmayacağı bilinmelidir. Küresel kültürün aile ve sosyal hayat üzerindeki yıkıcı etkisinin, milletimizin öz değerlerini güçlendirmekle ortadan kalkacağı unutulmamalıdır. Bu Kapsamda, başta aile olmak üzere tüm toplumsal katmanlarda etkinlik sağlayacak büyük sosyal projeler geliştirilmelidir. Toplumsal şiddet sorunu içinde en çok rastlanan kadına yönelik şiddet ile ilgili mücadelede milli bir politika oluşturulmalıdır.
 
Türk Harb-İş Sendikası olarak, kadınlarımızın, ailede ve sosyal hayatta şiddetten uzak bir yaşam içinde hak ettiği saygıyı kazanması adına atılacak tüm adımları destekliyoruz. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını sorumluluklarının tümünü üzerinde taşıyan kadınlarımız en iyi yaşam koşullarına sahip olması dileğiyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.