KADIN ÜYELERİMİZE EĞİTİM

18 Mart 2014
Sendikamızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın üyelerimiz için düzenlediği eğitimin ikincisi 15 Mart 2014 tarihinde Kızılcahamam Asya Termal Otelde yapıldı.
Genel Merkez Yönetimi ve Şube Yönetimleri ile 400 kadın üyemizin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim programın açılışında konuşan Genel Başkanımız Bayram Bozal, kadınların toplumun temel taşı olduğunu söyledi. Ev ve iş yükü yanında kimi kadın üyelerimizin de annelik gibi ulvi bir sorumluluğu olduğunu belirten Bozal, “Hayatın ağır şartları altında, kimi zaman iş kadını olarak, kimi zaman anne olarak, kimi zamanda eş olarak ayakta kalabilen sizler hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak ediyorsunuz” dedi.
Genel Başkan Bozal, ülkemizde son dönemde kadın hakları ile ilgili ciddi gelişmeler kaydedilse de kadınlarımız hala hak ettiği değere kavuşmadığını söyledi. Erkek egemen toplum yapısı ve yasal düzenlemelerin eksikliği nedeniyle kadınlarımız her alanda zor bir yaşam sürdüğünü vurgulayan Bozal, “Siyasi irade, anne olanlara erken emeklilik, doğum izinlerinin arttırılması, kreş yardımı ve eşit işe eşit ücret, gibi çalışan kadını rahatlatacak düzenlemeler yanında kadına yönelik şiddetin önlenmesi içinde yasalar çıkarmakta. Bu yasal düzenlemelerle çalışan kadının rahatlayacağı ve kadına yönelik şiddetin biteceği beklentisi var. Oysa gerek kadına yönelik şiddet, gerekse kadın emeğinin sömürüsü yasalarla ortadan kaldırılabilecek sorunlar değil. Bu sorunlar ancak toplumsal bilinçlenmeyle ortadan kalkabilir. Siyasi irade, kadınların evde, işte ve sosyal hayatta karşılaştığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yasal düzenlemeler yanında toplumu bilinçlendirme programlarını devreye sokmak zorundadır” diye konuştu.
Genel Başkan Bayram Bozal’ın konuşmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdür Yardımcısı Murat Özdamar ve Eğitim Müdürümüz Tarkan Zengin kadın üyelerimize eğitim verdi.