Kadın Üyelerimiz Eğitimde Buluştu

11 Mart 2014
Kadın üyelerimiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Yalova Tesisleri’nde düzenlenen eğitim programında bir araya geldi.
 
Genel Merkez Yöneticileri ile  Şube Yöneticileri yanında 200 kadın üyemizin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim programının açılışında konuşan Genel Başkan Bayram Bozal, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün bundan tam 157 yıl önce her ortamda olduğu gibi çalışma ortamında da ezilen ve hor görülen kadınların ağır çalışma koşullarına karşı başlattığı mücadelenin günü olduğunu söyledi.
 
 ABD’nin New York kendinde 40 bin dokuma işçisi, 8 Mart 1857 tarihinde daha iyi çalışma koşulları talebiyle grev başlattığı hatırlatan Bozal, “Greve müdahale sırasında fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi, çıkan yangında hayatını kaybetti. Büyük bir acının anısına verilen bu gün, kadını ezilen, dışlanan ve hor görülen olmaktan çıkararak toplumda hak ettiği değere kavuşturmak için politikaların geliştirilmesine vesile olmaktadır” dedi.
 
Genel Başkan Bozal, ülkemizde son dönemde kadın hakları ile ilgili ciddi gelişmeler kaydedilse de kadınlarımız hala hak ettiği değerlere kavuşamadığını belirtti. Erkek egemen toplum yapısı ve yasal düzenlemelerin eksikliği nedeniyle kadınlarımız her alanda zor bir yaşam sürdüğünü dile getiren Bozal, “Siyasi irade, anne olanlara erken emeklilik, doğum izinlerinin arttırılması, kreş yardımı ve eşit işe eşit ücret gibi çalışan kadını rahatlatacak düzenlemeler yanında kadına yönelik şiddetin önlenmesi içinde yasalar çıkarmakta. Bu yasal düzenlemelerle çalışan kadının rahatlayacağı ve kadına yönelik şiddetin biteceği beklentisi var. Oysa gerek kadına yönelik şiddet, gerekse kadın emeğinin sömürüsü yasalarla ortadan kaldırılabilecek sorunlar değil. Bu sorunlar ancak toplumsal bilinçlenmeyle ortadan kalkabilir. Siyasi irade, kadınların evde, işte ve sosyal hayatta karşılaştığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yasal düzenlemeler yanında toplumu bilinçlendirme programlarını devreye sokmak zorundadır” diye konuştu.
 
Genel Başkanımız Bozal’ın konuşmasının ardından Eğitim Programına geçildi. Eğitim Programında, Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özdamar, kadın üyelerimizi sosyal güvenlik ve çalışan kadınların hakları ile ilgili bilgilendirdi.