KADIN ÜYELERİMİZ EĞİTİMDE BULUŞTU

7 Mart 2016

Sendikamız, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle kadın üyelerimiz için eğitim programı düzenledi. 5 Mart 2016 tarihinde, Yalova Tesisimizde gerçekleştirilen eğitim programına, Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Sekreterimiz Yavuz KOÇAK, Genel Eğitim Sekreterimiz İbrahim KORKMAZ’dan oluşan Genel Yönetim Kurulumuz ile İstanbul Şube Başkanımız Emin GÖDEK ve Şube Yönetimi, Kocaeli Şube Başkanımız Turhan YILDIZ ve Şube Yönetimi, Eskişehir Şube Başkanımız Şenol YILMAZ ve Şube Yönetimi yanında 150 kadın üyemiz katıldı.

İstanbul Şube Başkanı Eğimin GÖDEK ve Genel Eğitim Sekreterimiz İbrahim KORKMAZ’ın selamlama konuşmalarıyla başlayan eğitim programında açılış konuşmasını Genel Başkanımız Bayram BOZAL yaptı. Konuşmasına 8 Mart Kadınlar Günü’nün tarihine değinerek başlayan BOZAL,  129 kadın işçinin hak mücadelesinde hayatını kaybetmesinin anısına verilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kadını ezilen, dışlanan ve hor görülen olmaktan çıkararak, toplumda hak ettiği değere kavuşturmak için politikaların geliştirilmesine vesile olduğunu ifade etti. Bir çok yasal düzenlemeye rağmen kadınların yaşadığı mağduriyetlerin tam olarak giderilemediğine dikkat çeken BOZAL, “Hala dünyada ve ülkemizde milyarlarca kadın sağlıksız koşullarda yaşıyor, çalışma hayatında mağdur ediliyor, horlanıyor ve şiddete uğruyor” dedi.

Toplumsal hayatta çok fazla olumsuzlukla karşı karşıya kalan kadınların iş hayatında da ciddi sıkıntılar yaşadığına vurgu yapan BOZAL, şunları söyledi:

 “Yüklendiğiniz sorumluluklar açısından baktığımızda iş yükünün ağırlığı yanı sıra ev işleri ve bir çok kadınlarımızın da annelik gibi ulvi bir sorumluluğu bulunmaktadır. Siyasi İrade, kadınlarımızın üzerindeki ağır yükü hafifletmek ve aile bütünlüğünü korumak adına daha önce hayata geçirdiği düzenlemelerin yanı sıra 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bir kanun çıkardı. 6663 sayılı bu kanunda annelerin yarı zaman çalışmasına imkânlar tanınıyor. Yasallaştığı dönemde genelge yaparak üyelerimize de duyurduğumuz bu düzenlemenin detaylarını sizlerle paylaşarak zamanınızı almayacağım. Bu konuda hocalarımız sizlere detaylı bilgi verecek. Ben düzenleme ile ilgili endişelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Çalışan anneleri rahatlatma adına iyi niyetle yapılan bu düzenleme kadın istihdamını azaltabilir. Önlem alınmazsa özellikle özel sektörde kadın çalışanlarımızın sayısı hızla düşer. Yasal düzenlemenin kanunlaşmasının hemen ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Dr. Sema Ramazanoğlu’nu ziyaret ederek, bu konuda endişelerimizi Sayın Bakanımıza ilettik. Sayın Bakanımız yarı zamanlı çalışmanın kadın istihdamını azaltmaya dönüşmemesi için ciddi gayret sarf edeceklerini ifade ettiler. Dileğimiz ülkeyi yönetenler bu konuda gerekli önlemleri alır, kadın istihdamında geri gidiş yaşanmaz.”

Genel Başkanımız BOZAL’ın konuşmasının ardından eğitim programına geçildi. Programda, Eğitim Müdürümüz Tarkan ZENGİN “ Çalışan Kadınlar ve İş Sağlığı Güvenliği”, SGK İstanbul İl Müdür Yardımcısı Murat ÖZDAMAR ise “Çalışan Kadınlarla İlgili Son Yasal Değişiklikler ve Kadın Hakları” başlıklı sunumlarını yaptılar.