“Kadın Toplum ve Emek” panelinin ikincisi yapıldı

19 Mart 2012
Sendikamızın Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği ‘Kadın Toplum ve Emek’ konulu panelin ikincisi 17 Mart 2012 tarihinde Yalova Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Panelde, toplum, aile ve çalışma yaşamında kadının sorunları masaya yatırıldı.
Panele, Genel Başkanı Bayram Bozal, Genel Başkan Yardımcıları Yüksel İlbeyli ve İdris Keşan’dan oluşan Genel Merkez Yöneticileri ile şube yöneticilerin yanında 250 kadın üyemiz katıldı. Açılışta konuşan Genel Başkan Bayram Bozal, Türkiye’de kadın olmanın zorluklarına değindiği konuşmasında hükümetin kadınların evde, işte ve sosyal hayatta karşılaştıkları sorunların çözümü için yasal düzenlemeler yanında toplumu bilinçlendirme politikaları üretmesini de istedi. Bozal şunları söyledi:
“Kadınların karşılaştığı olumsuzlukları aza indirgemek adına toplumu bilinçlendirme görevi sadece hükümetin değil sivil toplum örgütlerinin de sorumluluğundadır. Bu görevi hakkıyla yerine getirebilmemiz için siz hanımlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Biliyorum sorumluluklarınız çok fazla. İşiniz yanında annelik ve ev idaresi sizi çok yoruyor. Sizlerden bu sorumluluklarınız yanında sendikal hayatta da etkin olmanızı istiyorum. Sizlerin aramızda daha fazla yeralması sorunlarınızın çözümüne katkı sağlayacaktır. Ayrıca yönetim kadrolarında sizleri görmemiz sendikal hayata yeni bir çehre de kazandıracaktır.”

Genel Başkan Bayram Bozal’ın konuşmasının ardından Eğitim Müdürümüz Tarkan Zengin’in moderatörlüğünü yaptığı ‘Kadın, Toplum ve Emek’ başlıklı panele geçildi. Panelde, Aile ve Sosyal Politikalar Başkanlığı Daire Başkanı Rahime Beder Şen “Kadının Toplum ve Aile Hayatında Önemi’ adıyla bir sunum yaptı. BEM-BİR SEN Genel Başkan Danışmanı ve İletişim Uzmanı Sultan Kara ise ‘Sendikal Faaliyetlerde Kadının Rolü ve Türkiye’de Çalışan Kadın Olmak” başlıklı bir sunum yaptı.