KADIKÖY’DE 1 MAYIS ÇOŞKUSU

5 Mayıs 2014
Türk-İş Başkanlar Kurulu ve Türk-İş’e bağlı Sendikalar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Kamu-Sen, İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği’nin de katılımıyla İstanbul Kadıköy’de coşkuyla kutladı.
Genel Başkanımız Bayram Bozal’ın da aralarında bulunduğu Türk-İş Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs 2014 gününde ilk olarak 1977 yılının 1 Mayıs’ında yaşanan olaylarda hayatını kaybeden işçiler için Kazancı Yokuşu’na karanfil koydu. Ardından Taksim Atatürk anıtına çelenk bırakıldı.
Türk-İş Başkanlar Kurulu, Taksim’deki programdan sonra Kadıköy’e geçti. Burada İskele Meydanı’nda toplanan on binlerce çalışanın Emek ve Dayanışma Günü Kutlamalarına katıldı. Kutlamalarda emekçilere hitaben açılış konuşmasını Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak yaptı. Kavlak’ın açılış konuşmasının ardından Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay bir konuşma yaptı. Atalay konuşmasında ülkemizde her gün ortalama 200 iş kazası olduğunu belirterek, “Kazalarda günde 4 işçi hayatını kaybediyor. Bu iş kazaları ülkemizin ayıbıdır. Devlet yetkililerinin en hızlı şekilde daha etkin düzenlemeler yapması ve işletmeleri bu konuda daha fazla bilgilendirmesi gerekmektedir” dedi.
Konuşmasında örgütlenme, taşeronlaşma başta olmak üzere çalışanların ilgilendiren önemli konulara tek tek değinen Atalay,  276 gündür grevde olan Punto Deri işçileri ile Muğla Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy’de termik santral ve kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı 8 aydır direnen işçilerin yanında olduklarını da ifade etti. Ergün Atalay’ın konuşmasının ardından Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da bir konuşma yaptı.
Sendikamızın İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, Sakarya Şubesi ve İstanbul Şubesi yönetici ve üyelerinin de katıldığı Kadıköy’deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sanatçı Onur Akın’ın konseriyle coşkulu şekilde sona erdi.
Ankara’da Tandoğan Meydanı’ndaydık
Ankara da ise Türk-İş’e bağlı sendikalar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Tandoğan Meydanı’nda kutladı. Tandoğan’daki kutlamalara Ankara ve Ankara 1 Nolu Şubelerimize bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimiz yanında şube yöneticilerimiz ile Genel Merkez Yöneticilerimizden Genel Başkan Yardımcımız Yüksel İlbeyli de katıldı.