İŞTE HARB-İŞ, İŞTE DİRENİŞ

30 Ocak 2020

 

Sendikamızın örgütlü olduğu Adana/İncirlik, Ankara ve İzmir’de ABD Merkezli Vectrus Şirketinde çalışan 890 üyemizin 439’unun iş akdi feshi karanının iptal edilmesi için İncirlik’te başlatılan eylemler 30 Ocak 2020 tarihinde kitlesel basın açıklaması ile devam etti.

 “İşte Harb-İş, işte direniş”, “Vur vur inlesin, ABD dinlesin”, “Yan gelip yatmadık paraları çalmadık”, “Direne, direne kazanacağız”, “İşçiyiz güçlüyüz kazanacağız”, “Hak ve adalet için incirlikte işçi kıyımına hayır” sloganlarıyla, İncirlik’te çalışan üyelerimiz ve aileleri İstasyon Meydanı’ndaydı.

Türk Harb-İş Genel Merkez Yönetimi, şube ve il temsilcilerimiz yanında Türk-İş Bölge Temsilciliği ve bağlı Sendikaların şubeleri, siyasi partilerin temsilcileri yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu ve bölge halkının da katılım ve destekleriyle gerçekleşen basın açıklamasında, meydanda toplanan binlerce kişiye ilk olarak Adana Şube Başkanı Erdal AKALIN hitap etti.  AKALIN konuşmasında şunları söyledi:

“20 Ocak 2020 itibarıyla bize 439 üyemizin iş akdinin feshi bilgisi verildi. O tarihten bu yana gerek alanlarda gerek masa başında olduk olmaya devam edeceğiz. Haksız, sebepsiz ve mesnetsiz planladığınız bu işçi kıyımına sonuna kadar direneceğiz. Tam da Toplu İş Sözleşmesi öncesi bu işçi kıyımının ne anlama geldiğini çok iyi anlamakta ve manidar bulmaktayız. Biz bu oyuna boyun eğecek değiliz. Haklı olduğumuz davada tüm yasal hakkımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz. ABD’nin başka ülkelerde barışı bozma girişimine burada izin vermeyeceğiz. Burası Türkiye, bizde koca çınar Türk Harb-İş Sendikasıyız. Zalime hayır, zulmüne hayır, Allah’a yemin olsun ki baş eğmek vazgeçmek yok, diz çökmek yok. Meydanı dolduran bu kitleyi unutmak yok.”

“HAKLI MÜCADELEMİZDE ASLA SUSMAYACAĞIZ”

Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN ise açıklamasına meydandaki kalabalığı selamladıktan sonra, “İşçi kıyımına boyun eğmeyeceğiz, haklı mücadelemizde asla susmayacağız” diye başladı.

ABD Hava Kuvvetleri 39’uncu Hava Üs Komutanlığının taşeron şirketi olan Vectrus Şirketi tarafından 424’i Adana, 15’i Ankara olmak üzere toplam 439 üyemizin iş akdinin fesh edileceği kararının 20 Ocak 2020 tarihinde Sendikaya bildirildiğini hatırlatan SOYDAN, “ Yasa gereği yaptıkları bildirimde işçi kıyımına gerekçe olarak Irak ve Suriye’deki operasyonların azalması ve sona erdirme kararı gösteriliyor. İşten çıkarma kararların bize 20 Ocak 2020 tarihinde bilirdiler. Bu tarihten iki hafta önce, 3 Ocak 2020 tarihinde basındaki haber Süleymani’nin öldürülmesinden sonra artan gelirimden dolayı ABD bölgeye 3 bine yakın takviye asker gönderiyor. Bir başka haber Ocak ayında tatile çıkmak isteyen ABD savunma bakanının tatil planını iptal ettiği haberi, Bir başka haber ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 82. Hava indirme tugayından takviye edilen askerlerin Ortadoğu gönderildiği, Mayıs ayından bu yana ABD’nin Ortadoğu’ya 14 bin asker sevk ettiği bildiriliyor. Bize Irak ve Ortadoğu’da operasyonlar bitti diye 439 işçinin iş akdinin feshedileceğini söyleyenlerin iki hafta önce basında çıkan haberleri bunlar” dedi.

HER İKİ İŞÇİDEN BİRİ EKMEĞİNDEN OLACAK

“Siz bizim aklımızla alay mı ediyorsunuz. Zekâmızla dalgamı geçiyorsunuz. Sabah kahvaltısında farklı, öğle yemeğinde farklı, akşam yemeğinde farklı twit atan Trump’ın temsilcilerinin hangi sözlerini doğru kabul edelim. Suriye ve Irakta operasyonlar bitirip asker mi çekiyorsunuz yoksa oraya yığınak yapıp asker mi gönderiyorsunuz. 1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla geçerli olacak yeni Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri öncesi yapılan bu açıklamaların zamanlamasını tesadüf mü kabul edelim” diyen SOYDAN,  “Her TİS öncesi bu tiyatroyu görmezden mi gelelim. 890 işçinin 439’unu işten çıkaracaksınız. Nerede ise her iki işçiden biri ekmeğinden olacak. Emeğini, alın terini, gençliğini, sağlığını size veren insanları böyle mağdur ederken biz size boyun mu eğelim?…  Asıl maksadınız nedir 439 deyip 200’e razı ederiz mi?. Türk Harb-İş Sendikasına ölümü gösterip hastalığa razı ederiz diyeceksiniz de biz size boyun mu eğeceğiz” şeklinde konuştu.

Genel Başkanımız SOYDAN, işverenin maliyet düşürme hedefiyle mi işçi çıkardığı sorusundan sonra şu cümleleri dile getirdi:

“Maliyet için mi bu kadar işçiyi ekmeğinden ediyorsunuz. Getirdiğiniz demokrasi sayesinde kan gölüne çevirdiğiniz Ortadoğu da kukla hükümetler dışında sizi isteyen bir tek halk yokken, sizin üssünüzü bu ülkede tutmakla benim devletimin aldığı riski hangi ülkenin para birimi ile maliyet hesabı yapacaksınız. Varsa bu riskin karşılığında para birimi icat edilmiş ise söyleyin bizde yapalım o maliyet hesabını. Sizin her TİS öncesi bu tiyatronuz yüzünden 2011 yılında kurban verdiğimiz Şube Başkanımız Hüseyin ULUKAN’ı unutalım mı? Bir şube başkanı kurban yetmedi mi daha fazlası mı gerekiyor. Bunun için mi bu tiyatroya devam ediyorsunuz. Eğer niyetiniz bu ise sizden korkan Alaattin SOYDAN namerttir. Amacınız nedir. 4 aylık bir Genel Başkanın kucağına bu ateşi verelim ne yapacak diye merak mı ediyorsunuz? Burası Adana. Burası yiğidin harman olduğu yer. Bu ateş yangına çevrilir ise bunun sorumluluğunu kim üstüne alacak. 890 işçinin gücü ne olacak, neye yetecek mi diye düşünüyorsunuz. Milli Savunma Bakanlığı askeri fabrikalarda, tersanelerde, İçişleri Bakanlığı jandarmada, sahil güvenlikte çalışan, özel güvenlikte çalışan 25 bin Türk Harb-İş işçisinin gözü de kalbide bugün Adana’dadır. “

İşverene “Sabrımızın sınırlarını test etmeye kalkmayın” diye seslenen SOYDAN, “Sizin ülkenizin tarihi kadar Sendika geleneği olan Türk Harb-İş Sendikasından bahsediyoruz. Bu Türk Harb-İş Sendikası Sakarya’da yaptığı gibi bir günde 25 bin üyesini bu İncirliğe yığar. İnanmıyorsanız zorlayın da görün. Buradan basınımız aracılığıyla sesleniyorum. Alın teri ile evine ekmek götürmekten başka hiçbir düşüncesi olmayan şu alandaki insanların üzerinden siyasi mesaj veremeye kalkmayın, bu yanlıştan biran önce dönün. İşçi kıyımına boyun eğmeyeceğiz. Haklı mücadelemizden susmayacağız” dedi.

SOYDAN, işverenle ikinci seviye görüşmede sonuç alınmaz ise eylemsellik sürecine Türk Harb-İş Sendikasının şube ve temsilciliklerinin olduğu tüm illerde kitlesel basın açıklamaları ile devam edileceğini kaydetti.

İşçi kıyımına karşı TİS ve yasalarla Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen tüm hakları sonuna kadar kullanacaklarını dile getiren SOYDAN, “Bu işçiye kimse boyun eğdiremez. Siz böyle kararlı olduktan sonra, dimdik durduktan sonra sizin önünüzde olmam gereken yerde önünüzde, yanınızda olmam gereken yerde yanınızda olurum” mesajı ile tamamladı. Basın açıklamasının ardından meydandaki kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.