İSTANBUL’UN FETHİ KUTLU OLSUN!

29 Mayıs 2024

Tarih boyunca üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış, tarih ve kültür şehri İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri tarafından fethedilişinin 571. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

Peygamber Efendimizin; “Kostantiniyye, elbet bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır” övgüsüne mazhar olan İstanbul, bir çağı kapatıp yeni bir çağ açarak insanlık tarihine damgasını vurmuş, dünya tarihinin akışını etkileyen büyük bir zafer olarak tarihe geçmiştir.

Kahraman ordumuzla İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri, sadece İstanbul’u değil gönülleri de fethetmiş; adaletli, merhametli ve hoşgörülü yönetimiyle İstanbul’u farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşadığı kadim bir şehir haline getirmiştir.

Bu özelliğiyle tüm dünyaya örnek olan, hem coğrafi hem de ticari açıdan dünyanın başkenti konumunda yer alan İstanbul, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bizler için daima gurur ve ilham kaynağı olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstanbul’un fethinin 571. yıl dönümünü tebrik ediyor, başta fethin mimarı Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri olmak üzere, bu cennet vatan için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

Türk Harb-İş Sendikası
Genel Merkez Yönetim Kurulu