İSTANBUL ŞUBE ÜYE EĞİTİMİ-3

19 Şubat 2018

İstanbul Şubemiz bağlısı işyerlerinde çalışan üyelerimiz, 17 Şubat 2018 tarihinde eğitim programı için Yalova Tesisimizdeydi.

Eğitim programına, Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Sekreterimiz Yavuz KOÇAK, İstanbul Şube Başkanımız Emin GÖDEK ve Şube Yönetimimiz yanı sıra 150 üyemiz katıldı. 

İstanbul Şube Başkanımız Emin GÖDEK’ın açılışını yaptığı eğitim programı, İstiklal Marşı ve Sayı Duruşu ile başladı. Programda, Genel Başkanımız Bayram BOZAL, üyelerimize hitaben bir konuşma yaptı.

BOZAL, konuşmasına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, sınır güvenliğini sağlamak, bölgede tehdit oluşturan terör örgütlerini etkisiz hale getirerek, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmek amacıyla 20 Ocak 2018 tarihinde Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nda şehit olan sivil ve güvenlik görevlileri ile 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olanlar başta olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet dileyerek başladı.

Konuşmasında çalışma hayatının ve sivil toplum bilincinin gelişmesinde önemli rol oynayan Türkiye’de sendikal hareketin gelişimi ile ilgili bilgi veren Genel Başkanımız BOZAL, bu noktada Türk Harb-İş Sendikası’nın önemine dikkat çekti.

Askeri işyerlerinde sendikalaşma tarihini detaylı olarak katılımcılarla paylaşan BOZAL, Eskişehir Hava Sanayii İşçileri Sendikası (1951), Gölcük Deniz Fabrikaları İşçileri Sendikası (1952),Ankara Savunma Sanayi İşçileri Sendikası (1953),İstanbul Deniz Fabrikaları İşçileri Sendikası (1953), Kayseri Askeri İşçileri Sendikası (1953) gibi işyerine dönük sendikalaşma, sonrasında federasyon, nihayetinde ise 20 Temmuz 1970 tarihinde Türk Harb-İş Sendikası’nın kurulduğunu hatırlattı.

Genel Başkanımız BOZAL, kurulduğu günden bu yana emeği değersizleştirmeye çalışanlara karşı mücadele veren Türk Harb-İş Sendikası’nı yarınlara daha güçlü taşımak için birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemine dikkat çekti.  

BOZAL ayrıca, 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi kazanımları, Milli Savunma işyerlerinde sivilleşme, 24 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1325 sayılı Milli Savunma Bakanlığı Görev ve Teşkilatı Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikle kurulan Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.), kamudaki taşeron çalışanlara kadro verilmesi gibi konularda da değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkanımız BOZAL’ın konuşmasının ardından program, Eğitim Müdürümüz Tarkan ZENGİN’in sunumuyla tamamlandı.