İSTANBUL ŞUBE ÜYE EĞİTİMİ

16 Ekim 2017

İstanbul Şubemiz bağlısı işyerlerinde çalışan üyelerimiz için 14 Ekim 2017 tarihinde eğitim programı düzenlendi.

Yalova Tesisimizde gerçekleştirilen eğitim programına, Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Başkan Yardımcımız Yüksel İLBEYLİ,  Genel Sekreterimiz Yavuz KOÇAK, Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK, Genel Eğitim Sekreterimiz İbrahim KORKMAZ ile İstanbul Şube Yönetimimiz ve 250 üyemiz katıldı.

İstanbul Şube Başkanımız Emin GÖDEK’in açılışını yaptığı eğitim programında Genel Başkanımız Bayram BOZAL, üyelerimize hitap etti.

Konuşmasına iş kazaları ve terör başta olmak üzere hayatını kaybeden üyelerimize rahmet dileyerek başlayan Genel Başkanımız BOZAL, ülkemizdeki sendikal mücadele tarihi ve bu süreçte Türk Harb-İş Sendikasının oynadığı rol ile günümüzde yaşanan sendikasızlaştırma ve örgütlenmenin önündeki engeller konularına değindi. BOZAL, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasında eğitimlerin önemine dikkat çekerken, bu nedenle Türk Harb-İş olarak üye eğitimlerini aralıksız devam ettirdiklerini kaydetti.

Genel Başkanımız BOZAL, güney sınırımızdaki savuş hali ve mülteci sorunu ile terör olayları başta olmak üzere bölge ve ülke gündemindeki önemli konulara değindi. Taşeron çalışanlara kadro verilmesi ile ilgili çalışmalar, gelir dağlımı adaletsizliği ile gelir vergisi oranlarının yükseltilmesi ve iş davalarında arabulucu düzenleme gibi çalışma hayatının önemli konularına da değinen BOZAL, iş kazalarının çalışma hayatı için hala en önemli gündem maddesi olmaya devam etmesine de vurgu yaptı. BOZAL, “Eylül ayında 147 yılın ilk 9 ayında 1485 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. Son olarak 11 Ekim 2017 tarihinde İzmir TÜPRAŞ Rafinerisi’nde yaşanan patlamada 4 işçimizi kaybettik. TÜPRAŞ başta olmak üzere iş kazasında hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye, taşeronlaşma gibi kuralsız, güvencesiz ve örgütsüz çalışma anlayışı devam ettikçe kazaların ve can kayıplarının önlenemeyeceği artık görülmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Genel Başkanımız BOZAL’ın konuşmasının ardından TİS Uzmanımız Fatih SARITAŞOĞLU, 22 Ağustos 2017 tarihinde imzalanan Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı 26. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi ile  24 Ağustos 2017 tarihinde imzalanan ANT 9. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi hakkında üyelerimizi bilgilendirdi.