İŞÇİ KIYIMINA KARŞI BAŞKENT ŞUBEMİZDEN BASIN AÇIKLAMASI

24 Ocak 2020

Sendikamızın örgütlü olduğu ABD 39’uncu Hava Üs Kanat Komutanlığı Vectrus Systems Corporation’den İncirlik/Adana ve Ankara’da toplam 439 üyemizin iş akdi feshi nedeniyle Türk-İş Konfederasyonumuzun bağlısı Sendika Yöneticilerimiz,  temsilcilerimiz ve basın mensuplarının katılımıyla Başkent Şubemizde basın açıklaması yapıldı.

23 Ocak 2020 tarihinde mesai bitiminde Şube Başkanımız Süleyman DEMİR tarafından yapılan açıklamada, ABD işyerinde keyfi ve hukuksuz iş akdi fesihlerine karşı sessiz kalmayacağımızı Ankara’dan da ilan edildi.

Başkent Şube Başkanımız DEMİR, açıklamasında işçi kıyımı ile ilgili süreç hakkında bilgi verdiği açıklamasında, işten çıkarmalarla ilgili olarak ABD Hükümetinin Irak ve Suriye’deki operasyonlarda azalma ve sona erdirme kararı alınması gibi komik bir gerekçe sunulduğunu belirterek, şunları söyledi:

“1954 yılında NATO kapsamında kurulan ABD İncirlik Üssü başta olmak üzere ülkemizde 7 ilde 15 üs, 95 ‘e yakın depo ve sosyal tesisi bulunan ABD’nin bu üslerde 2500 civarında Amerikan askerinin, 200 civarında Alman askeri bulunmaktadır. Bu üslerde aileleri ile birlikte 10.000 civarında ABD ve yabancı uyruklu vatandaşın yaşadığı Irak ve Suriye’de gelişen süreç öncesinde de çalışma hayatının devam ettiğinden işçi çıkartılmasına bu operasyonların durdurulması ve azaltılmasını gerekçe gösterilmesi Türk kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir harekettir. Son zamanlarda Suriye de ve Irakta ABD’nin yaptığı askeri yığınak Sendikamız ve Türk kamuoyu tarafından yakinen bilinmektedir. Bu nedenle ABD Şirketinin işten çıkarmalarla ilgili daha geçerli ve kabul edilebilir gerekçeler sunması en azından tutarlı olacaktır.”

DEMİR, 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine yetkili Türk Harb-İş Sendikamız ile ABD Hava Kuvvetleri Vectrus Şirketi arasında Şubat ayı itibari ile başlayacağını hatırlatarak, toplu iş sözleşmesi müzakereleri öncesinde toplu işten çıkarma kararının alınmasının manidar olduğunu dile getirdi.

ABD üslerinde bakım, onarım ve destek hizmetleri gibi alanlarda özveri ile görev yapan üyelerimizin moral motivasyonunun bozulmaması ve huzurlu bir ortamda çalışması adına ABD Hükümeti temsilcilerinin bu kararı yeniden gözden geçirmesi gerektiğini kaydeden DEMİR, “Aksi takdirde iş barışının işveren tarafından bozulmuş olacağı konusunda uyarıyoruz” dedi.

Başkent Şube Başkanımız DEMİR, Sendikamızın mücadelesinin ABD üslerinin kapatılmaması için yapılan bir mücadele olmadığını da belirterek, “Bu mücadele emek mücadelesidir. ABD üslerinin kapatılıp veya kapatılmaması Türkiye Cumhuriyetimizin yani Hükümetimizin vereceği bir karardır. Böyle bir kararın çıkması halinde veya ABD’nin toplu işten çıkartmayı gerçekleştirmesi halinde Milli Savunma Bakanlığımızın kapanacak üslerdeki işçilerimizi mağdur etmeyeceğinden eminiz” diye konuştu.

Bu konunun sulh yolu ile çözülmemesi halinde her tür desteği vereceğini ifade eden Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ve toplantıya katılarak da desteğini gösteren Konfederasyonumuz bağlısı Sendika yöneticilerine teşekkür eden DEMİR, “Bizler Türk Harb-İş Sendikası ve Türkiye’nin en büyük işçi örgütü olan TÜRK-İŞ Konfederasyonumuz olarak bu işçi kıyımına karşı en sert şekilde karşı duracağız. İşimizi, emeğimizi ve ekmeğimizi koruma hakkımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.