İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASI BİRAN ÖNCE ÇIKARILMALI

9 Nisan 2012

 

Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, her geçen gün yeni bir kazasının gündeme geldiği ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın biran çıkarılmasını istedi. Bozal, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, şu görüşlere yerverdi:
 
“Ülkemizde gün geçmiyor ki bir işçi iş kazasından hayatını kaybetmesin. Nisan ayının ilk haftasında Eskişehir Mihalçık’ta 4 maden işçisi, 3 Nisan Erzurum Karasu’da 5 Tedaş işçisi, 5 Nisan İstanbul Tuzla’da 2 tersane işçisi hayatını kaybetti. Türkiye  Şubat 2011’de Afşin Termik Santrali Çöllolar Kömür İşletmeleri’ndeki patlama sonrası 9 işçiye, 24 Şubat 2012 tarihinde Kozan’da baraj patlaması sonucu 5 işçiye ulaşmayı beklerken, ardı ardına gelen iş kazaları ve cenazelerine dahi ulaşılamayan işçiler ülkemizi yeni üzüntülere gark etmiştir. Gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle iş cinayetlerine dönüşen bu kazaların son bulması için TBMM’ye sevkedilen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nın eksiklikleri giderilerek biran önce kanunlaşması gerekmektedir.
 
Bu vesileyle son günlerde hayatını kaybeden işçiler başta olmak üzere iş kazasında yitirdiğimiz tüm işçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve çalışma hayatına başsağlığı diliyoruz.”