İŞ KAZASI DEĞİL, İŞ CİNAYETİ

31 Ocak 2013
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan patlamada 7 işçinin hayatını kaybetmesi ve 15 işçinin yaralanması ile ilgili yaptığı açıklamada, siyasi iradenin faciaya dönüşen iş kazalarının önüne geçmek için ciddi önlemler almasının gerektiğine işaret etti. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Türkiye, iş kazalarında can kaybının olmadığı bir gün yaşamaz hale geldi. Taşeronlaştırma, esnek çalıştırma biçimlerinin yaygınlaştırılması, sağlıksız ve güvensiz koşullarda çalışmaların dayatılması, iş kazaları ve ardından gelen ölümlere davetiye çıkarıyor. Evine ekmek götürmek için mücadele veren emekçiler, sağlıksız ve güvencesiz ortamda çalıştırılmalarından dolayı facialarla karşı karşıya bırakılıyor. İşçi maliyetini düşürme adına iş güvenliği ile ilgili yeterli önlemlerin alınmaması adeta cinayete dönüşen iş kazalarını beraberinde getiriyor.
Son olarak Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde Galvaniz Fabrikası’nda yaşanan patlamada evine ekmek götürebilmek için çalışan 8 işçi hayatını kaybetmiş, 20 işçi ise yaralanmıştır. Yaşanan bu faciada hayatını kaybeden emekçilere Allah’tan rahmet, yaralıları acil şifalar ve ailelerine sabır diliyoruz.
Bu vesileyle Türk Harb-İş Sendikası Yönetimi olarak, cinayete dönüşen iş kazalarının ortadan kalkması için İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın tam anlamıyla hayata geçirildiği, iş yerlerinde gereken denetimlerin yapıldığı, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin yerleştiği çalışma ortamının biran önce oluşturulması için siyasi iradeyi göreve çağırıyoruz.