“İnsanlık kardeşlik bilinciyle bilinçlenmeli”

20 Nisan 2012
Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in doğumunun 1441. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada bu önemli günün insanların kardeşlik bilincini artırmasına vesile olması gerektiğini bildirdi. Bozal, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
 
“Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) doğum günü olan Miladi 20 Nisan 571 tarihi, insanlık alemine aydınlık getiren, yüce yaratıcı tarafından övülmüş bir peygamberin dünyaya teşrif ettiği önemli bir gündür. Sevgili Peygamberimiz hayatı boyunca insanları sevgi saygı ve kardeşlik noktasında bilinçlendirmeye çalışmıştır. Bundan dolayıdır ki peygamberimizin doğum günü bu yıl ‘Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik hukuku “ ana temasıyla kutlanmaktadır.
 
Siyasi görüşü, mezhebi ve etnik kökeni her ne olursa olsun “insan” vasfını taşıyan herkesin haklarına riayet edilmesini dini ve ahlaki bir görev olarak sunan peygamberimiz, insanlığı kardeşlik ahlakı ve hukukuna riayet etmeye davet etmiştir. Kardeş olmak; sevinçte ve kederde beraber olmayı göze almak demektir. Ne yazık ki içinde bulunduğumuz zamanda bu özellikler hayatımızdan çıkmış yerini rekabet, kavga, lüks yaşam isteği, bencillik ve adaletsizlik almıştır. Bu değişim toplumsal bilincimizde önemli sorunlar doğurmaktadır. Toplum olarak olumsuzlukların üstesinden gelebilmek için peygamberimizin gösterdiği çizgiden ayrılmamalıyız.
 
Bu yıl kutlu doğumun 1441. yılını kutlarken, İslam alemi ve tüm insanlığın kardeşlik ahlakıyla donandığı bir dünya temenni ediyoruz.”