İNCİRLİK’TE İŞTEN ÇIKARMALARI PROTESTO

13 Ocak 2015
ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’ndaki AAFES Takabel yemek bölümünden 5 üyemizin işten çıkarılması İncirlik’te çalışan üyelerimiz tarafından 12 Ocak 2015 tarihinde protesto edildi.  
Adana Sarıçam İncirlik üssü önünde toplanan üyelerimiz “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın işçi dayanışması” şeklinde sloganlar atarak Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi’ne kadar yürüdüler. Genel Başkanımız Bayram Bozal, burada yaptığı basın açıklamasında işverenin keyfi ve hukuk dışı iş akdi fesihlerine sessiz kalmayacaklarını ilan etmek amacıyla bir araya geldiklerini belirterek, “Amerikan şirketlerine bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimiz; yaşanan işçi çıkartmalar ve örgütlü işgücünü ortadan kaldırmaya dönük taşeron uygulamaları nedeniyle kendilerini tehdit altında hissetmektedirler. Emeğiyle, alın teriyle evine ekmek götürmek isteyen onurlu insanlar, afaki ekonomik gerekçelerle, hiçbir hukuki neden olmadan, gayri insani yaklaşımlarla işinden ekmeğinden edilmektedir” dedi.
AAFES bünyesinde Takabel yemek bölümünü kapatarak buradaki hizmeti taşeron firmaya vermeyi planlayan işverenin 5 üyemizi işten çıkardığını kaydeden Genel Başkanımız Bozal, “Sistematik işçi tenkisatlarıyla işyerlerini sendikasızlaştırmaya çalışan işverenin kötü niyetli ve hukuk dışı icraatlarını kınıyoruz. Bu işyerinde başka bir çalışma modeli getirmek istiyorsanız karşınızda Ulu Çınar Türk Harb-İş Sendikasını bulursunuz” diye konuştu.
İşveren vekillerine buranın Türkiye olduğunu hatırlatarak uyarıda bulunan Bozal, şunları söyledi:
“Ulusal mevzuatımız ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış çalışma hakkına saygı duymayan, kaçak ve taşeron çalıştırmalarla kadrolu çalışanların emeğini hiçe sayan tavrınıza biz de saygı duymuyor ve kabul etmiyoruz.  Bunca yıl bu kurumlarda onuruyla çalışan, alın terini akıtan, en az burada çalışan Amerikalılar kadar risk altında görevlerini sürdüren emektar insanları ekmeğiyle tehdit etmekten, insanların onuruyla oynamaktan vazgeçin. İnsanların emeğine, ekmeğine, rızkına göz dikmekten vazgeçin. İncirlik işçisi sahipsiz değil, yalnız değildir. Üyelerinin haklarını ve kurumsal gücünü ağır bedeller ödeyerek, çetin mücadelelerle bugünlere taşıyan Türk Harb-İş Sendikası olarak, yapılan bu hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz.”
Basın açıklamasının ardından üyelerimiz bir süre daha işverenin hukuksuz tutumunu protesto eden sloganlar attıktan sonra dağıldılar.