“Hocalı Katliamı soykırımın ta kendisidir”

24 Şubat 2012
Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, Hocalı Katliamı’nın Ermenilerin Azerbaycan Türklerine yönelik tarihsel kin ve nefretinin bir sonucu olduğunu belirtti. Bozal, katliamın 20. Yıldönümü nedeniyle Genel Merkez Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

 

“26 Şubat 1992 tarihinde, tüm dünyanın görmezden geldiği bir katliam yaşandı. Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası’nı basan Ermeniler, kasabada yaşayan sivil halkı katlettiler.
Ermeni Mezalimi’nin en büyük katliamlarından olan Hocalı Katliamı aynı zamanda medeniyetten ve insan haklarından bahseden “Çağdaş Dünya Devletleri”nin de utancıdır. O gün insanlık tükenmiştir. Uluslararası hukukta ‘soykırım’ denilen Hocalı Katliamı’na tüm dünya sessiz kalmıştır.
İnsan hakları adına Ermeni tezlerini savunan Fransa gibi sözde demokratik ülkeler,  Türklerin soykırım yaptığı iddiası ile yasal düzenlemeler yaparken, Ermenilerin yaptığı katliamlara ses çıkarmamaya devam etmektedir. Oysa kadın, çocuk, yaşlı demeden resmi rakamlara göre 613 gerçekte ise 1300 Azeri Türkü’nün hunharca katledildiği Hocalı Katliamı tarihin mezalim sayfalarında yerini almıştır.”
Türk Harb-İş Sendikası olarak, Hocalı katliamı şehitlerini rahmetle anıyor, bu mezalimi gerçekleştirenleri lanetliyoruz.