Hocalı Katliamı İnsanlık Tarihinin Kara Lekesi

26 Şubat 2014
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetimi, Hocalı Katliamının 22. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yerverildi:
Hocalı Katliamı, Ermenilerin Azerbaycan Türklerine yönelik tarihsel kin ve nefretinin bir sonucu olarak ortaya çıkan insanlık tarihinin kara bir lekesidir.
 26 Şubat 1992 tarihinde, tüm dünyanın görmezden geldiği bir katliam yaşandı. Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası’nı basan Ermeniler, kasabada yaşayan sivil halkı katletti.
Ermeni Mezalimi’nin en büyük katliamlarından olan Hocalı Katliamı aynı zamanda medeniyetten ve insan haklarından bahseden “Çağdaş Dünya Devletleri”nin de utancıdır. O gün insanlık tükenmiştir. Uluslararası hukukta ‘soykırım’ denilen Hocalı Katliamı’na tüm dünya sessiz kalmıştır.
Kadın, çocuk, yaşlı demeden resmi rakamlara göre 613 gerçekte ise 1300 Azeri Türkü’nün hunharca katledildiği Hocalı Katliamı tarihin mezalim sayfalarında yerini almıştır.
Türk Harb-İş Sendikası olarak, 22. Yıldönümünde Hocalı katliamı şehitlerini bir kez daha rahmetle anıyor, bu vesileyle Bosna, Arakan, Suriye ve Mısır başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde yaşanan katliamları  lanetliyoruz.