HIZIR REİS DENİZALTISI HAVUZA ÇEKME VE SELMAN REİS DENİZALTISI İLK KAYNAK TÖRENİ YAPILDI

23 Mayıs 2022

Hızır Reis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selman Reis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni, 23 Mayıs 2022 tarihinde Gölcük Tersane Komutanlığı’nda yapıldı. 

Tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin DERE,  Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürü Emre DİNÇER, Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Mustafa SAYGILI’nın da aralarında bulunduğu siyasi, bürokrat ve askeri erkân ile Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, Kocaeli Şube Başkanımız Korkut GÖKBAYRAK ve denizaltıların yapımında görev alan üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, törende yaptığı konuşmada denizaltıların ülke, millet ve Türk Silahlı Kuvvetleri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Türk denizciliğinin kutup yıldızları Kaptan-ı Derya Hızır Reis Barbaros Hayrettin Paşa ile Selman Reis’i rahmetle yad eden ERDOĞAN, aynı şekilde vatanın bağımsızlığı, milletin emniyet ve huzuru için karada, havada, denizde mücadele ederken şehit düşen tüm kahramanlara Allah’tan rahmet ve mağfiret diledi.

Sınırların içinde ve dışında fedakârca görev yapan askerlere muvaffakiyetler dileyen ERDOĞAN, yeni tip denizaltı projesinin ikinci denizaltısı olan Hızır Reis’in havuza çekim işleminin yapılacağını ve altıncı denizaltı Selman Reis’in de ilk kaynağının gerçekleştirileceğini söyledi.

ERDOĞAN, yeni tip denizaltıların teknik özellikleri itibarıyla göz doldurduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Su üstünde 1856 ton, dalmış halde 2 bin 42 ton ağırlığa sahip denizaltılarımız 300 metreden fazla derine inebiliyor. Su altında 3 gün görev yapabilen denizaltılarımız 12 hafta boyunca ikmalsiz suda kalabiliyor. Su altı, su üstü ve kara hedeflerine karşı etkili silahlarla donatılan denizaltılar değişik tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme kabiliyetlerine sahiptir. Havadan bağımsız tahrik kabiliyeti olan denizaltılarımıza milli torpidomuz Akya ile milli gemisavar füzemiz Atmaca’yı entegre ediyoruz. Yeni tip denizaltı projemizde ilk denizaltı Piri Reis’in bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bugün havuza çekim işlemini yaptığımız Hızır Reis denizaltımızın 2023’te, Selman Reis’in ise 2027 yılında hizmete girmesini planlıyoruz. Bu seneden itibaren her yıl bir denizaltımızı hizmete alarak, 2027 yılına kadar 6 adet yeni tip denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olacağız.”

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, bu kritik projede yaklaşık 30 yerli firmanın, denizaltı platformu ve su altı teknolojisine yönelik tasarımları ve üretimleriyle sorumluluk üstlendiğini kaydetti.

Ayrıca pek çok firmanın da alt yüklenici olarak denizaltıların üretim sürecine katkı sunduğunu belirten ERDOĞAN, denizlerdeki güce güç katacak bu denizaltıların inşa edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

“MİLGEM’İN İNŞASINA 2025’TE GÖLCÜK TERSANESİ’NDE BAŞLIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çok değil daha 15-20 yıl öncesine göre hayal dahi edilemeyen bu başarıları önemsiyor, ancak yeterli görmüyoruz. Savunma ürünlerinin tasarımından imalatına kadar her safhasında yerlilik oranlarımızı en üst düzeye taşımaya çalışıyoruz. Reis sınıfı denizaltılarda mevcut sistemlerin geliştirilerek kullanılmasına yönelik araştırma geliştirme faaliyetlerine başladık. Yerli ve milli yakıt pili, ana elektrik motoru, batarya ve çeşitli tipte sonarların geliştirilmesine öncelik veriyoruz. Diğer savunma sanayi hamlelerimizde olduğu gibi burada da hedefimiz milli denizaltı projemizi hayata geçirmektir. Milli dizayn ve ağırlığı milli sistemlerden oluşacak milli denizaltımız MİLGEM ile ilgili hazırlıklarımız son sürat devam ediyor. MİLGEM’in inşasına inşallah 2025 senesinde Gölcük Tersanesi’nde başlıyoruz.”

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, konuşmasında ayrıca “NATO için bedel ödeyen bir ülke olarak milli güvenliğimize dair hususlarda ucu açık, diplomatik ifadelerden ziyade somut adımlar görmek istiyoruz. Temel güvenlik hassasiyetlerinin gözetilmediği bir genişleme politikasının ne bize ne de NATO’ya hiçbir hayrının dokunmayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

KOCAELİ ŞUBEYE ZİYARET

Hızır Reis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selman Reis Denizaltısı İlk Kaynak Törenine katılan Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, aynı gün Kocaeli Şubemize nezaket ziyaretinde bulundu.