GENEL TEMSİLCİLER KURULUMUZ TOPLANDI

10 Ocak 2014
Sendikamızın Genel Temsilciler Kurulu, 9 Ocak 2014 tarihinde Genel Merkez Kenan Durukan Salonu’nda toplandı. Genel Sekreterimiz Haldun Kurubacak’ın açılışını yaptığı toplantı, Genel Başkanımız Bayram Bozal’ın konuşması ile devam etti.
Genel Başkan Bozal, konuşmasına, İzmir Tersane Komutanlığı’nda yaşanan Romorkör Gemi kazası ile Kırıkkale MAAT’da yaşanan patlamada şehit olan üyelerimiz ve Adana Şube Başkanı Hüseyin Ulukan başta olmak üzere tüm kayıplarımız için Allah’tan rahmet dilekleriyle başladı.
31 Ekim 2013 tarihinde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı törenle imzalanan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin tüm üyeler için hayırlı olmasını dileyen Bozal, “Üyelerimizin talepleri yüzde yüz karşılamasa de ciddi kazanımlar ele edilen bir Toplu İş Sözleşmesine imza attık” dedi.
Toplu İş Sözleşmesindeki kazanımlarla ilgili detaylı bilgi veren Bozal, sözleşme ile ilgili eleştiride bulunanların 3 dönem aynen 3 dönem de hiçbir kazanım elde edilmeden Yüksek Hakem Kurulunda bağıtlanan toplu iş sözleşmelerinin ardından böyle olumlu bir sözleşmeyi eleştirenlerin hakkaniyetli davranmadığını söyledi.
7. Dönem ANT Toplu İş Sözleşmesine de değinen Bozal, “Toplu iş sözleşmesinde en büyük hayal kırıklığımız ANT sözleşmesi oldu. Yüksek Hakem Kurulu’nda bağıtlanan bu sözleşmede üyelerimizin karşılanmayan taleplerini protokolle çözmek için çalışıyoruz” diye konuştu.
Genel Başkan Bayram Bozal, göreve geldikleri günden bu yana geçen iki yılda ciddi icraatlara imza attıklarını söyledi. Üyelerin üretime katkılarını yerinde gözlemlemek için işyeri ziyaretleri gerçekleştirdiklerini anlatan Bozal, milli savunma sanayinin bilinmeyen kahramanlarından kamuoyunu haberdar etmek ve savunma sektörünün önemine dikkat çekmek için “Dünyada ve Türkiye’de Savunma Sektörünün Durumu” adlı paneller düzenlediklerini hatırlattı.
Genel Başkan Bozal, çalışma hayatı ile ilgili gündemdeki sorunlara da dikkat çektiği konuşmasında, 9 yıldır toplanamayan Çalışma Meclisi’nin 26-27 Eylül 2013 tarihlerinde toplandığını hatırlatarak, “Uzun aradan sonra Çalışma Meclisi’nin toplanması olumlu gelişme. Bu toplantıda Meclis taşeron sorununa çözüm arandıysa da kayda değer bir sonuç çıkmadı” dedi. Bozal, Taşeronların kıdem alabilmesi için 4857 sayılı yasadaki kıdem hakkı için bir yıl süresinin kaldırılıp kıst-elyevm yazılarak sorunun çözülmesinin mümkün olabileceğini ifade etti.
Bayram Bozal, konuşmasında, 7 Kasım 2012 tarihinde kanunlaşan 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası’nın işçi, temsilci ve yöneticiler ile ilgili getirdiği haklara da değindi. Bozal, ayrıca, 30 Haziran 2012 tarihinde kanunlaşan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası da değinerek, yasanın iş kazaları ve meslek hastalıklarını en aza indirecek şekilde hayata geçirilmesinin gereğine işaret etti.
Genel Başkan Bozal’ın konuşmasının ardından Temsilcilere Sendikamızın faaliyetlerini içeren Sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyonun ardından temsilciler, 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ve 7. Dönem ANT Toplu İş Sözleşmesi başta olmak üzere sendikal faaliyetlerle ilgili görüşlerini paylaştılar. Temsilcilerin konuşmaları sırasında, eleştiri ve soruları tek tek not alan Genel Başkan Bayram Bozal, toplantı sonunda yaptığı konuşmasında bu eleştiri ve soruları cevaplandırdı.