GENEL TEMSİLCİLER KURULU TOPLANTISI

12 Ocak 2015
Genel Temsilciler Kurulumuz, 9 Ocak 2015 tarihinde Genel Merkez Kenan Durukan Toplantı Salonu’nda yapıldı. Açılışını Genel Sekreterimiz Haldun Kurubacak’ın yaptığı Genel Temsilciler Kurulu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından milli bütçeye yaklaşık 3 trilyon 600 bin dolar katkı sağlayan çalışması ile Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından da takdir belgesi ile onurlandırılan Hava Kuvvetleri Komutanlığı 3’üncü Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda çalışan üyemiz Bilal Demircan’a Genel Başkanımız Bayram Bozal tarafından şilt verildi.
Şilt töreninden sonra Genel Temsilcileri Kuruluna hitap eden Genel Başkanımız Bozal, konuşmasına Kırıkkale MAAT, İzmir Tersane Komutanlığı ve Aksaz Deniz Üssü Onarım Destek Komutanlığı’nda yaşanan iş kazaları başta olmak üzere iş kazasında hayatını kaybeden üyelerimize rahmet dilekleriyle başladı. 2014 yılının çalışma hayatı için çok acı geçtiğini anlatan Bozal, “Bir yıl içinde Soma’da 301 ve Ermenek’te 18 maden emekçisi, İstanbul’da 10 inşaat emekçisi ile Isparta’da 18 tarım emekçisinin de aralarında bulunduğu 1886 emekçimizi iş cinayetinde kaybettik. İş cinayetine kurban giden tüm arkadaşlarımızı yad ediyor, ailelerine ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyorum. Hepinizin bildiği gibi 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Yasası, 30 Haziran 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak kanunlaştı. Bu yasanın gereği tedbirler alınsaydı 2014 yılında yaşadığımız büyük acıları yaşamayacaktık” dedi.
Genel Başkanımız Bozal, sendika olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunu çok önemsediklerini belirterek, “Tüm iş sağlığı kurullarında görev yapan arkadaşlarımızı Yalova’da topladık. Bu konulara vakıf olan ve üzerinde titizlikle duran bir sendikayız. Çalışma Bakanlığı’nın finansörlüğü, Milli Savunma Bakanlığı’nın da işbirliği ile işyerlerinde arkadaşlarımıza tezgâhlarını bıraktırarak bu arkadaşlarımıza iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verdirdik. Amacımız işyerlerimizde iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturmak. Bizim İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki hassasiyetimizi tüm sendikalar gösterirse iş kazalarını en aza indirebiliriz” diye konuştu.
Türk Harb-İş Sendikası’nın bir yıl içinde gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında detaylı bilgi veren Bozal, Genel Temsilciler Kurulu ile Özel Güvenlik Şubesi’nin kuruluşu ile özel güvenlikte örgütlenme sürecinde yaşanan sıkıntıları paylaştı. Genel Başkanımız Bozal, göreve geldikleri günden bu yana gelir vergisi dağılımında adaletsizliğin giderilmesi için mücadele verdiklerini belirtirken, gelir vergisinin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılığından hareketle konuyu yargıya taşıyacaklarını bildirdi. Bozal, ayrıca geçici görevlendirmelerdeki konuklama ücretinin 10 gün ile sınırlandırılması konusunu da yargıya taşıyacaklarını ifade etti.