GENEL BAŞKANIMIZ SOYDAN, “TÜRK ORDUSU SATILMIŞTIR SÖZÜNÜ KINIYORUZ”

30 Kasım 2020

Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, kamuoyunda Tank Palet Fabrikası olarak bilinen Sakarya 1’inci Ana Bakım Fabrikası üzerinden yürütülen tartışmalarda CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir BAŞARIR’ın “Türk Ordusu Satılmıştır” sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

SOYDAN, konuyla ilgili Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, askeri fabrikalarda çalışan işçilerin örgütlü olduğu Türk Harb-İş Sendikamızın, ülkemizin savunma sanayiine hizmet verdiğini hatırlatarak, “Sendikamızın üyesi olan işçiler; subay, astsubay ve sivil memurlarla birlikte sınır içinde ve sınır dışında terörle mücadele eden ordumuzun ve devletimizin her daim yanındadır. Üyemiz işçiler, savunma sanayinin millileşmesinde önemli katkıları olan ve milli ürünlerin üretiminde görünmeyen kahramanlardır” dedi.

“Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında örgütlü olduğumuz işyerimiz olan, kamuoyunda Tank Palet fabrikası olarak bilinen Sakarya 1’inci Ana Bakım Fabrikası üzerinden bir milletvekili “Türk Ordusu Satılmıştır” gibi kabul edilemez, vahim bir ifade kullanmıştır” değerlendirmesinde bulunan Genel Başkanımız SOYDAN, sözlerine şöyle devam etti:

“Askeri fabrikaların özelleşmesine karşı olan bir sendika olarak, özelleşmeye karşı olmak başka bir şey “Türk Ordusuna” dil uzatmak başka bir şeydir. Bu konuda sendika olarak özelleştirme sürecinde verdiğimiz mücadele sonucunda bazı taleplerimiz kabul görmüş ve işyerimiz ve işçilerimiz işlerine devam etmektedirler. Sakarya 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nın, 20 Aralık 2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alınmasına ilişkin yaptığımız itirazlar dikkate alınarak 14 Mayıs 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı çıkmıştır.”

Açıklamasında, Sakarya’da bulunan 1’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde üyemiz işçilerin şimdiye kadar 281 adet Fırtına Obüsü ve 71 Poyraz mühimmat aracı ürettiğini hatırlatan SOYDAN, ayrıca Avrupa’nın en büyük optik üretim tesisi olan bu fabrikanın, TSK’nın envanterindeki tüm paletli araçların paletlerinin tasarım, imalat ve yenileştirmesini yaptığını söyledi. Fırtına obüsleri son dönemde yürüttüğümüz başta Barış Pınarı Harekâtı olmak üzere tüm askeri harekâtlarda kullanıldığını belirten SOYDAN, Almanya’da 10 milyon dolar maliyeti olan Fırtına Obüsü, Sakarya 1’nci Ana Bakım’da 4,2 milyon dolar maliyetle üretildiğini bildirdi. Halen söz konusu fabrikada bakım, onarım, palet ve optik üretimi gibi faaliyetlerin hiçbirinin aksatılmadan TSK ihtiyaçlarının karşılanmasına devam edildiğini dile getiren SOYDAN, “14 Mayıs 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararına göre Fabrikamız halen MSB’ye bağlı olarak bir askeri yönetim kapsamındadır. Fabrikamızın mülkiyeti Milli Savunma Bakanlığı’ndadır. Üyemiz olan işçiler ise ASFAT A.Ş. bünyesinde çalışmaya devam etmektedirler. ASFAT A.Ş.’ye ait tüm sermaye Hazine’ye aittir ve şirketin yönetim hakları Milli savunma Bakanlığı’ndadır. Fabrikada halen çalışmaya devam eden askeri personel ile memurlar ilgili mevzuat çerçevesinde MSB bünyesinde çalışmaya devam etmektedir. Fabrikada işçi statüsündeki üyelerimiz her türlü özlük ve toplu sözleşmeden kaynaklı diğer sosyo-ekonomik hakları korunarak ASFAT A.Ş. bünyesinde geçmiştir” diye konuştu.

Genel Başkanımız SOYDAN, açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

“Türk Harb-İş sendika olarak Sakarya tank-palet fabrikamız üzerinden söylenen “Türk Ordusu satılmıştır” sözünü kınıyoruz. Fabrikamız bahane edilerek siyasi tartışmalara alet edilmesini istemiyoruz. Milletimizin ve devletimizin emrinde olan Türk Harb-İş sendikasının üyesi işçiler vatanperver işçilerdir. Vatan, millet ve bayrak konusunda hassas olan üyelerimiz sınır içinde ve sınır ötesinde mücadele eden devletimizin ve ordumuzun yanındadır. Askeri fabrikaları siyasi tartışmanın bir parçası haline getirmenin kimseye faydası yoktur. Milletimizin gözbebeği olan ordumuz, ordumuzun gözbebeği olan askeri fabrikalarımız yıpratılmamalı ve kamu işyerleri olarak faaliyetlerini yürütmelidir. Türk Harb-İş Sendikası olarak her zaman olduğu gibi bugün de Ordumuzun ve Devletimizin yanındayız.”