GELECEK NESİLLERİMİZİ ÇANAKKALE RUHUYLA YETİŞTİRELİM

17 Mart 2015
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı:
Türk Milleti, bağımsızlığına olan düşkünlüğünü tarihi boyunca gerçekleştirdiği nice şanlı mücadelelerle ortaya koymuştur. Çanakkale, mücadele tarihimizin altın sayfasıdır. Bundan tam 100 yıl önce Çanakkale’de bütün dünyaya karşı “Çanakkale geçilmez” diye bir destan yazıldı. Tarihte emsali az görülen bir zaferle düşman orduları bozguna uğratıldı.
Bugün bu topraklar üzerinde yaşayan milletimiz, Çanakkale neslinin, böylesine şanlı bir zaferi hak eden nitelikleri, duygu ve inançları üzerinde ciddi şekilde düşünmeli ve dersler çıkarmalıdır. Her şeyden önce Çanakkale Zaferi, sömürgecilere karşı elde edilmiş bir zaferdir. Bu yönüyle, bütün esir milletlere, özgürlüğüne düşkün bir milletin ruh olgunluğunun, emperyalist batının topundan tüfeğinden üstün olduğunu öğretmiştir.
Çanakkale Ruhu, emperyalizmin küresel boyutta ve tüm acımasızlığıyla, milletlerin üzerinde hâkimiyet kurma mücadelesini sürdürdüğü günümüzde de milletimizin ve insanlığın koruma kalkanı olmuştur. Çanakkale neslinin, torunları ile arasındaki tarihi bağı koparmaya, milletimizi ayakta tutan milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan, küresel odaklara karşı, milli kimliğimizi ve değerlerimizi daha güçlü şekilde korumamız gerekmektedir. Çanakkale ruhunun mayası olan milli birliğimizi, bozmaya çalışan iç ve dış mihrakların oyunlarını, ancak kimliğimize sahip çıkarak bertaraf edebiliriz.
Millet olarak bizlere düşen, Çanakkale Ruhunu her daim diri tutarak, kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere; aramıza fitne, fesat ve nifak tohumu ekmek isteyenlere asla fırsat vermemektir. Bugün de aynı iman, aynı gaye, aynı azim, aynı niyet, aynı duygulara sahip olarak barışı, huzuru, kardeşliği, adaleti, fazileti yeniden egemen kılmaktır. Unutmayalım ki, millet olarak tarihten ibret alıp Çanakkale ruhunu, birlik, beraberlik ve kardeşlik şuurunu diri tuttuğumuz müddetçe ulaşamayacağımız hiçbir hedef,  üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. 
Bu duygu ve düşüncelerle,  Türk Harb-İş Genel Merkez Yönetimi olarak, vatanı için inanç, azim ve gayretle mücadele ederken can vererek Çanakkale’de, “Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” düsturundan hareketle bu toprakları bizlere vatan kılan şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ederken, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100 Yılını kutluyoruz.