GAZİ MECLİSİMİZİN 100. YAŞI KUTLU OLSUN

22 Nisan 2020

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve milli egemenliğimizin teminatı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 100. yılını kutluyoruz.

Bir asır önce İstiklal Mücadelesini eşsiz bir zaferle taçlandırmak için canını ortaya koyan milletimize umut, cesaret ve güç veren TBMM, milli mücadelenin sevk ve idaresinin yürütmesi ve sonrasında Demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması noktasında tarihi bir rol üstlenmiştir.        

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan bağımsızlık mücadelesi sürecinde “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla 23 Nisan 1920’de açılan TBMM, Türk Milleti’nin geleceğinin bir kişinin veya sınıfın takdirine bırakmayıp bizzat milletin kendisine ait olduğunu göstermesi yanında özgür ve bağımsız yaşama kararlılığının da açık ifadesi olmuştur.

Yüz yıldır olduğu gibi Türkiye Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin güvencesi olan TBMM’nin varlığını daim kılmak için Büyük Önder Atatürk, Meclisimizin kurulduğu günü, “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükselecek sizlersiniz’ sözleriyle inancını dile getirdiği geleceğin teminatı çocuklarımıza armağan etmiştir.

Hiç şüphemiz yok ki bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada; bu ülkenin geleceği çocuklarımız, vatanı için canını feda eden atalarından aldığı güçle, Türkiye Cumhuriyetine ve demokrasimizin temel taşı Meclisimize sonsuza kadar sahip çıkacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak, TBMM’nin açılışının 100. yıl dönümünde, Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatanın bir karış toprağını vermemek için göğsünü siper edenler ile terör örgütleri ve uzantılarının ülkemiz üzerindeki sinsi emellerine boyun eğmemek yolunda hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmetle yad ederken, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.