GAZİ MECLİSİMİZ 103 YAŞINDA

22 Nisan 2023

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve milli egemenliğimizin teminatı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 103 yaşında.

Bağımsızlık mücadelesinde canını ortaya koyan milletimize umut ve cesaret veren TBMM, milli mücadelenin sevk ve idare etme ve demokratik Türkiye Cumhuriyetimizin kurulmasında tarihi bir rol üstlenmiştir.        

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürütülen İstiklal Mücadelesi sürecinde “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla 23 Nisan 1920’de TBMM açılarak, Türk Milleti’nin geleceğinin bir kişinin veya sınıfın takdirine bırakılamayacağı ilkesi temelinde bizzat milletin egemenliğini esas alan tarihi değişimin ilk adımı atılmıştır.

İstiklal Mücadelemizin Lideri Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’ye ancak fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin sahip çıkacağına olan inancını ifade ederek, Meclisimizin kuruluş günü olan 23 Nisan’ı aydınlık yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiştir. 

Hiç şüphemiz yok ki bu ülkenin geleceği çocuklarımız, vatanı için canını feda eden atalarından aldığı güçle, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve demokrasimizin temel taşı Meclisimize sonsuza kadar sahip çıkacaktır. 

Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak, yüce milletimizin ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarken, bizlere bu bayramı bahşeden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.