“FEDAKÂRLIK GÜNLERİNİN DEĞERİNİ SOSYAL ADALETLE TAÇLANDIRALIM”

12 Mayıs 2021

Koronavirüs tehdidi altında yeni bir bayrama daha giriyoruz. Millet olarak, özlem duyduğumuz bayram günlerine kavuşmayı umutla bekliyoruz. Salgın hastalık hayatımızdan pek çok şeyi eksiltti. Ailemiz, dostlarımız, iş arkadaşlarımızdan birçok kişiyi kaybettik. Çalışma koşullarımız zorlaştı. Aile ve sosyal ilişkilerimiz kısıtlandı. Özellikle emeğiyle geçinen kesimler olarak yaşam koşullarımızda ciddi gerilemeler yaşadık. 

Aşı sayesinde önümüzdeki günlerde Koronavirüs musibetinin hayatımızı terk edeceğine dair umutlarımız artmış olsa da, salgının hepimiz üzerinde oluşturduğu ekonomik, sosyal ve psikolojik yükün izlerini silmek kolay olmayacak. Toplum olarak son bir yıldır, sağlığımızla birlikte ekonomik ve sosyal hayatımızı ayakta tutmak için de mücadelemizi sürdürüyoruz. 

İnşallah bu zor günleri birlik ve dayanışma ruhu içinde yaralarımızı sararak, birbirimize kol kanat gererek, acılarımızı paylaşarak atlatacağız.

Zor günleri atlattığımızda da, mücadele sürecinin başta çalışanlar olmak üzere halkımız üzerinde oluşturduğu maliyetin yükünün adil şekilde paylaşılmasını bekleyeceğiz. Çünkü bizi bir arada tutan duygumuz adalete olan inancımızdır.  Ülkemizin bekası ve milli önceliklerimiz söz konusu olduğunda hayatımızdan feragat ederiz. Ancak adaletin kaybolmasına, haksızlığın ortaya çıkmasına asla fırsat vermeyiz. 

2021 yılı bütün toplum kesimlerinin kayıplarını telafi etme noktasında imkânların adil şekilde dağılması hususunda her zamankinden daha hassas davranılması gereken bir yıldır. Emeği ve alın teri ile üreterek güçlü Türkiye hedefini sırtlanan insanların hukukuna sahip çıkılmalıdır.

Ramazan Bayramında emeği ile geçinenlerin hükümetten en büyük beklentisi sosyal adalettir.  Halen müzakere sürecinde olan toplu iş sözleşmesinin çalışanların kayıplarını telafi edecek adımlar atmak için siyasi iradenin önünde önemli bir fırsat olarak durmaktadır. Bu süreçte çalışan ve üreten kesimi değersizleştirecek kısır yaklaşımlardan uzak durulmalı, yapılan fedakârlığa uygun olarak devletin alicenaplığı sergilenmelidir.

Dileriz ki, bizi biz yapan değerlerin yoksunluğunu ve kıymetini daha da hissettiğimiz bu bayram günleri, özlediğimiz günlerin müjdecisi olsun.

Yüce Allah, aziz milletimizi salgın hastalık başta olmak üzere her türlü bela ve musibetten muhafaza eylesin, milletimizin birlik şuurunu ve umudunu, devletimizin adaletle kaim olan gücünü ve kudretini her zaman diri tutsun. 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Türk Harb-İş üyelerimiz olmak üzere, çalışma hayatının, aziz milletimizin ve İslam âleminin Ramazan Bayramını kutluyor, sağlık dolu bir gelecek diliyoruz.

                  Türk Harb-İş Sendikası

           Genel Merkez Yönetim Kurulu