FACİAYA DÖNÜŞEN İŞ KAZALARI SON BULMALI

18 Haziran 2013
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, Muğla’nın Milas ilçesinde su istasyonunda 7 kişinin hayatını kaybettiği iş kazası ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
 “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yasallaşmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen iş güvenliği ile ilgili yeterli önemlerin alınmaması faciaya dönüşen iş kazalarının hızını kesmiyor. Neredeyse her gün iş kazasında can kaybının yaşandığı ülkemizde, evine ekmek götürmek için mücadele veren emekçiler, sağlıksız ve güvencesiz çalışma ortamlarında felaketle karşı karşıya bırakılıyor.
Son olarak 17 Haziran 2013 tarihinde Muğla’nın Milas ilçesi Güllük Beldesi’nde atık su deposuna bakım yapmak için giren 7 işçi metan gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. Yaşanan bu faciada hayatını kaybeden emekçilere Allah’tan rahmet ve ailelerine sabır diliyoruz.
Türk Harb-İş Sendikası Yönetimi olarak, adeta cinayete dönüşen iş kazalarının ortadan kalkması için İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın tam anlamıyla hayata geçirildiği, iş yerlerinde gereken denetimlerin yapıldığı, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin yerleştiği çalışma ortamı talebimizi bir kez daha yenilerken, iş kazalarının önlenmesi için tüm kurum ve kuruluşlara üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirme çağrısında bulunuyoruz.