ENGELLİLERİMİZE ENGELLERİN OLMADIĞI BİR HAYAT DİLİYORUZ

2 Aralık 2022

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engellilerin hayata daha güçlü tutunabilmesi, yaşadıkları sorunlarla ilgili toplumsal farkındalık oluşturulması noktasında önemli bir gündür.

Dünya nüfusunun yüzde 15’lik dilimini oluşturan toplumun ayrılmaz parçası engellilerin hayat standartlarını yükseltmek ve seslerini duyurmak amacıyla kabul görmüş bu anlamlı gün, düzenlenen etkinlikler ve yapılan çalışmalarla onların hayata daha umutla bakmasına vesile olmaktadır.

Toplumsal bilincin artması ve sunulan fırsat ve imkânlarla eşit vatandaşlar olarak sosyal hayatta yer bulmak engellilerin, hiç kuşkusuz daha yaşanılır bir dünyaya kavuşulmasını sağlayacaktır.

Engellileri daha güçlü bir şekilde hayatta tutmak için sağlık, eğitim, istihdam, ulaşılabilirlik başta olmak üzere toplumsal yaşamda ayrımcılığa yol açmadan bir yaşam dizaynı, hem sosyal devlet olmanın gereği hem de insani bir sorumluluktur. 

Ülkemizde 1 Temmuz 2005 tarihinde 5378 sayılı Engelli Hakları Kanununun yasallaşması sağlanarak, onların yaşamları önündeki engelleri kaldırma adına önemli bir adım atılmıştır. Ancak bu yasal düzenlemeye rağmen engellilerimizin, ulaşılabilirlik ve erişebilirdik gibi bazı sorunlarla mücadelesi devam etmektedir. 

Engellilerimize yaşanabilir bir dünya sunmak için ülke olarak tüm kurum ve kuruluşlarıyla, engelli bireylerimizin yanında daha fazla yer almalıyız. Engellilerimizin, sosyoekonomik kaygılarını tamamen sona erdirecek düzenlemeleri biran önce hayata geçirmeli, işyerleri, okullar, hastaneler, yollar, kaldırımlar ve toplu taşım araçları başta olmak üzere bütün ortamları engelsiz yaşam alanlarına dönüştürmeliyiz. İşte o zaman engellisine engelsiz bir yaşam sunan Türkiye’ye kavuşmuş oluruz. 

Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesileyle engellisini tam anlamıyla sahiplenmiş bir Türkiye ve Dünya özlemimizi bir kez daha dillendirirken, başta üyelerimiz olmak üzere tüm engelli bireylerin sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat yaşamalarını temenni ediyoruz.