Engelli Üyelerimiz Eğitim Seminerinde Buluştu

7 Aralık 2012
Sendikamız bağlısı işyerlerinde çalışan engelli üyelerimiz için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle eğitim semineri düzenlendi. Yalova Tesislerimizde yapılan seminer, Kocaeli Şube Başkanı Turan Yıldız’ın selamlama konuşması ile başladı. Ardından Genel Başkanımız Bayram Bozal, Türkiye’de engellilerin karşılaştığı sorunlara vurgu yapan bir konuşma yaptı. Bozal, engellilerimizin anayasal bir hak olan eğitim hakkından yeterince yararlanamadığına dikkat çektiği konuşmasın, hala engelli nüfusunun yüzde 40’lara varan bir oranın okur-yazar dahi olmamasının acı bir tablo olduğunu söyledi. Engellilerin eğitim yaşadığı sıkıntıya benzer sıkıntıyı istihdamda yaşadığını anlatan Bozal, şu görüşleri dile getirdi:
 “Anayasa’da, pozitif ayrımcılık ilkesi yer almasına rağmen çalışma hayatında engellilere yönelik açık veya gizli şekilde yaşanan ayrımcılık ve dışlayıcılık varlığını korumaktadır. Çok acı bir gerçek! Türkiye’de kayıtlı firmaların yüzde 98’inde çalışan sayısı 49’u geçmediği için engelli istihdam zorunluluğu bulunmamasıdır. Oysa toplam çalışanların yüzde 65”i bu firmalarda çalışıyor. Engelli istihdamındaki yetersizliği gösteren bir başka veri ise gelişmiş ülkelerle Türkiye arasındaki farkta kendini gösteriyor. ABD’de yüzde 38.1, Almanya’da yüzde 46, İsviçre de ise yüzde 62.2 olan engelli istihdamı ülkemizde sadece yüzde 21.7’dir.”
Açılış konuşmasının ardından Eğitim Müdürümüz Tarkan Zengin’in koordinatörlüğünde eğitim seminerine geçildi. 170 engelli üyemizin katılımıyla gerçekleşen seminer sonunda katılımcılara sertifika verildi.