EMEKÇİNİN SESİ BURSA’DA YANKILANDI!

2 Mayıs 2024

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in öncülüğünde, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü binlerce emekçi kardeşimizle birlikte kutladık.

Bu yıl Bursa’da kutladığımız ve amacına uygun bir şekilde gerçekleştirdiğimiz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına; Genel Başkanımız Alaattin Soydan, Genel Başkan Yardımcımız Hasan Karaca ve Sendikamızın Güvenlik Şube Başkanı Mustafa Dere katıldı. Binlerce emekçimizle birlikte alana giden Yöneticilerimiz, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü coşkusuna eşlik etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kürsüye gelen Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Ergün Atalay, işçilerimizin sorunlarını dile getirdi ve çözüm istedi. Çalışanlardan alınan vergilerde düzenleme yapılmasını isteyen Atalay; “Ekim ayında kanun Meclis’e gelene kadar her sokakta her alanda olacağız. Hep beraber bu mücadeleyi vermezsek temsil ettiğimiz insanlar ekonomik yönden, vergi üzerinden bedel ödemeye devam eder” dedi.

Konuşmasında Kıdem Tazminatı konusuna da değinen Atalay; “Dört ay evvel TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nu yaptık. Aldığımız kararlardan bir tanesi kıdem tazminatıyla ilgili. Kıdem tazminatıyla ilgili ülke gündemine getirirseniz genel grev yapacağız. Aynen aynı noktadayız. Bir adım geri yapmayız. Allah şahidim, Türkiye’yi durdururuz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasını sürdüren Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Ergün Atalay enflasyona da değinerek; “Dört ay evvel gündem başkaydı, bugün gündem başka. Vergiyi konuşuyorduk, taşeronu konuşuyorduk. Bütün sıkıntıları gündeme getiriyorduk ama Temmuz ve Ağustos ayındaki enflasyon, ülkeyi darmaduman etti. Kamu 40 senedir özel sektör dahil, belediyeler dahil, ücrette önde giden kurumların başında geliyordu. Maalesef öyle bir noktaya geldik ki asgari ücret düzeyine yakın bir ücret alıyoruz. Bu kabul edilebilir bir tablo değil, bu sürdürülebilir bir düzen değil. Bununla ilgili Ocak ayında sözleşmeler başlıyor. Sendikalar olarak, işçi ne dediyse onu yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Bu ülkede yarım asırdır biz aynı sorunları anlatmaya devam ediyoruz. Ekonomik sıkıntı birinci sıkıntımız. Vergi, taşeron, asgari ücret, örgütlenme, staj mağdurlarının meselesi, EYT’de problemi olan arkadaşlarımız, bunlar bu ülkenin meselesi, bizim meselemiz, sizin meseleniz” şeklinde konuştu.