EMEĞİN VE EMEKÇİNİN BAYRAMI KUTLU OLSUN!

30 Nisan 2024

Akan her damla alın terinin karşılığında kazanılan helal kazancın simgesi; kardeşliğin, yardımlaşmanın, birlik ve beraberliğin daha bir anlam kazandığı gün olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü yürekten kutluyoruz!

Hiç şüphe yok ki; ülkelerin istikrar içinde gelişmesi ve kalkınmasında, ekonomilerinin yapılanmasında ve özellikle belirlenen hedeflere ulaşmasında işçi ve emekçi kardeşlerimizin katkısı oldukça büyüktür. Bu anlamda; işçi ve emekçi kardeşlerimiz, bir yandan evlerine helal lokma götürmeye çalışırken aynı zamanda ülkemizin kalkınması ve refahı için çok önemli bir rol üstlenmektedir.

Bizler de, Türk Harb-İş Sendikası olarak kurulduğumuz günden bu yana Türk Emek Hareketine değer katmak için çalışıyor, ülkemize değer katan üyelerimizin yaşam koşullarını iyileştirmek adına atılması gereken her ne adım varsa atıyoruz.

Bu adımları atarken elbette dünyayı okuyor, ülkemizin içinde bulunduğu durumu tüm yönleriyle değerlendiriyoruz. Dost olarak konumlandırdığımız ülkelerin içinde bulunduğu savaş ortamını, komşularımızın ve müttefiklerimizin de yaşanan bu süreç içerisinde taraf olmalarını en yakından ve en objektif şekliyle takip ediyoruz.

Dünyada ve bölgemizde olup bitenleri takip ederken, büyük ve güçlü devletimizin belini kırmak üzere olduğu terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonların, Mavi Vatan’da, Gök Vatan’da ve Yeşil Vatan’da ortaya koyduğu iradenin getirdiği maddi yükü de biliyoruz.

Ancak her ne olursa olsun, adını tarihe altın harflerle yazdıran ülkemizin, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da her zorluğun altından kalkmasını bilecek güce ve iradeye sahip olduğunun da bilincindeyiz.

Bu anlamda; ülkemizin geleceği ile ilgili atılan her adımı en ince detayına kadar incelerken, üyelerimizin hak ve menfaatlerini de her şeyin üstünde tutuyor, üyemizin hakkını sonuna kadar savunmaya devam ediyoruz.

İşte bu yüzden, bu anlamlı günde Türk Harb-İş Sendikası olarak bir kez daha, haklı taleplerimizi en gür sesimizle tekrar ediyoruz;

  1. Vergide Adalet diyor; az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması çağrısını yapıyoruz.
  2. Milli Savunma Sanayimizde yüzde yüz yerli ve millilik hedefimize ulaşmak için, Askeri Fabrika ve Tersanelerimize daha çok sahip çıkılması gerektiğini ifade ediyoruz.
  3. Ülkemizin geleceğini doğrudan ilgilendiren, tam anlamıyla bir beka konusu olan Askeri Fabrika ve Tersanelerimizde çalışan işçilerimizin yaşadığı maddi zorlukların bir an evvel aşılması gerektiğini altını çizerek belirtiyoruz.
  4. Yabancı ülkelerin, tabiri caizse gözünü diktiği ve kendi ülkelerine götürebilmek için seferber olduğu kalifiye Savunma Sanayi işçilerimizin, ülkemizde kalıp, ülkemizin geleceğine katkı sunmasının sağlanmasını, kısacası Savunma Sanayimizde her geçen gün artan Beyin Göçü sorununa en acilinden dur denilmesini istiyoruz.
  5. Sürekli olarak artan; gıda ve akaryakıt fiyatlarının, durmadan yükselen döviz kurlarının ve can yakan ev kiralarının en ivedi şekliyle önüne geçilmesini talep ediyoruz.
  6. Hayata geçirilecek olan ekonomik ve sosyal politikaların öncelikli amacının, refahı artırmak olduğunu belirtiyor, gelirde adalet istediğimizi en üst perdeden ifade ediyoruz.
  7. Yapılması düşünülen Yeni Anayasa’da, Sendikaların düşüncelerinin de alınmasını, artık işçinin yerinin net bir şekilde belli olmasını ve her türlü hakkının Anayasa tarafından koruma altına alınmasını istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta kıymetli üyelerimiz olmak üzere tüm işçi, emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, emeğin, alın terinin ve helal kazancın her şeyin üstünde olduğunu bir kez daha dile getiriyoruz.

Türk Harb-İş Sendikası
Genel Merkez Yönetim Kurulu