Dünyada ve Türkiye’de Savunma Sektörünün Durumu Paneli Kocaeli’de

20 Kasım 2013
Sendikamızın savunma sektörü ve milli savunma sanayi çalışanlarının önemine dikkat çekmek amacıyla yayınladığı Dünyada ve Türkiye’de Savunma Sektörünün Durumu adlı kitabın tanıtımı için yaptığı panelin şubelerde ilki Kocaeli’de yapıldı.
Genel tanıtımı 31 Ekim 2013 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen panelin Kocaeli bölümü, 15 Kasım 2013 tarihinde Welborn Luxury Hotel’de düzenlendi. AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Ünlüsoy, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek, Türk-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Türk-İş’e bağlı Kocaeli’deki sendika başkanları, Dz.Karaaraçları ve İş Makinaları Tamir Fabrikası Komutanı Dz.Kd.Alb. Ömer Oğuz Güloğlu, Dz. Karaaraçları ve İş Makinaları Tamir Fabrikası Komutanlığı İşletme Müdürü  Dz.Yb.Yetkin Koçaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel, CHP Gölcük  İlçe Başkanı İsmet İşeri, MHP Gölcük  İlçe Başkanı Necati ERDURMUŞ, Gölcük Emekli Cemiyeti Başkanı Ali Osman Kılıç, Gölcük Esnaf Odası Başkanı Necmi Kocaman, Türk Metal Sendikası Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener ve Yönetim Kurulu başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile Genel Merkez Yöneticilerimiz Genel Başkan Bayram Bozal, Genel Sekreter Haldun Kurubacak, Genel Eğitim Sekreteri İbrahim Kılıç, Şube Yönetimimiz ve Şubemize bağlı işyerlerinde görevli kurul üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını Genel Başkan Bayram Bozal yaptı.
Konuşmasında Türkiye’de savunma sektörünün önemi ve milli savunma sanayi çalışanlarının sektöre katkıları ile ilgili detaylı bilgi veren Genel Başkan Bozal, “ Milli Savunma Sanayiinin tarihinde ve bugününde iz bırakan savunma sanayi emekçileri, gelecek hedeflerin de lokomotifi olarak önemli bir misyon yüklenecektir. Savunma sanayinin bugününü ve geleceğini konuşurken, vatan sevgisi ile yoğrulmuş emeği ve alın terini unutmamak, unutturmamak gerekir. Türkiye’de savunma sanayi içinde en büyük ölçekli işletmeleri askeri işyerleri oluşturmaktadır. 22 bin işçisiyle işyerlerimiz; üretim, bakım-onarım, lojistik, yenilik ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin akaryakıt ikmalini sağlamak gibi alanlarda milli ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadır” dedi. 
Genel Başkan Bozal’ın konuşmasının ardından AK Parti Milletvekili Zeki Aygün de bir konuşma yaptı. Konuşmasında savunma sanayi çalışanlarının önemine değinen Aygün, “2008-2009 dünya krizi beyin göçünü tersine çevirdi. Dünyadaki işsizlik gelişmiş ülkeleri de vurdu. Bizim yetiştirdiğimiz çocuklar ülkemizde çalışmak için savunma sanayi müsteşarlığına başvurdular. Teknolojiyi geliştiren insanlara değer vermek lazım” diye konuştu.
 
Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Ünlüsoy ise konuşmasında devletin en önemli görevlerinden birinin güvenlik olduğuna dikkat çekerken, Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan Kocaeli’nin savunma sanayinin gelişimine de katkı yaptığını kaydetti.
Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise konuşmasında Gölcük Donanmasının önemine vurgu yaparak, “Benim gibi Gölcüklü birçok aile donanmamızın tersanesinden elde ettiği gelirle bu ülkeye evlat yetiştiriyor” dedi.
Açılışın son konuşmasını yapan Kocaeli Şube Başkanımız Turan Yıldız da Türk Harb-İş Sendikası üyelerinin yaptıkları işlerle ülkenin savunma sanayine ciddi katkı yaptıklarının altını çizerek, “Sadece Kocaeli Şubemize bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimizin çalışmaları neticesinde her yıl ülke ekonomisine milyarlarca dolar katkı sağlanmaktadır” dedi.
Konuşmaların ardından Türk Harb-İş Sendikası Eğitim Müdürü Tarkan Zengin’in moderatörlüğünde Dünyada ve Türkiye’de Savunma Sanayinin Durumu adlı Panele geçildi. Panelde Dr. Murat Yılmaz, Doç.Dr. Hamit Emrah Beriş ve Av. İlyas Topçuoğlu, yaptıkları sunumlarla savunma sanayi ile ilgili geniş bilgi verdiler.