“Dünyada ve Türkiye’de Savunma Sektörünün Durumu” Paneli Balıkesir’de Yapıldı

13 Aralık 2013

Sendikamızın, Milli Savunma Sanayi çalışanlarının önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği Dünyada ve Türkiye’de Savunma Sektörünün Durumu adlı panel 6 Aralık 2013 tarihinde Balıkesir’de yapıldı. Genel Başkan Bayram Bozal, Genel Eğitim Sekreteri İbrahim Kılıç ve Şube Yönetimi ile CHP Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evcil, Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Yüksel Özden, Teksif Şube Başkanı Hüseyin Akyüz, Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Necdet Özbay ve Yönetim Kurulu üyeleri, ADD Başkanı Necati Bilgetürk’ünde aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve çalışanların katılımıyla gerçekleşen Panel, Şube Başkanı Ahmet Demirer’in selamlama konuşmasıyla başladı. Panelin açılış konuşmasını ise Genel Başkanımız Bayram Bozal yaptı.

Konuşmasına savunma sanayimizin gelişiminde Türkiye çeşitli nedenlere bağlı olarak önemli yıllarını kaybettiğini anlatarak başlayan Bozal, “Savunma alanında küresel pazar içinde hak ettiğimiz yerde değiliz. Ancak son yıllarda savunma sanayimizi dışa bağımlılıktan kurtarma adına güzel gelişmeler yaşıyoruz. Kendi savaş gemilerimizi, denizaltılarımızı, insansız hava araçları, tanklar üretiyoruz. Millet olarak gururlanıyoruz. Ancak asıl potansiyelimizin bulunduğumuz noktadan çok daha yukarılara taşıyacak nitelikte olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

Bayram Bozal, savunma sanayinin bugününü ve geleceğini konuşurken, vatan sevgisi ile yoğrulmuş emeği ve alın terini unutmamak, unutturmamak gerektiğini belirterek, “Türkiye’de savunma sanayi içinde en büyük ölçekli işletmeleri askeri işyerleri oluşturmaktadır. 22 bin işçisiyle işyerlerimiz; üretim, bakım-onarım, lojistik, yenilik ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin akaryakıt ikmalini sağlamak gibi alanlarda milli ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadır” diye konuştu.

Bugüne kadar yüzlerce gemi ve deniz aracı inşa eden Tersane Komutanlıklarımızda tamamen öz kaynaklarla denizaltılar, savaş gemileri ürettiğini hatırlatan Bozal, sadece Milgem Projesi kapsamında tersanelerimizde üretimi yapılan Heybeliada ve Büyükada savaş gemileri ile milli ekonomiye yaklaşık 500 milyon dolar katkı sağlandığını söyledi. Bozal, konuşmasında Fırtına adlı tankın üretiminde ise tank başına 5.5 milyon dolar ülke ekonomisinin kara geçirildiğini anlattı.

Bozal’ın konuşmasının ardından İşbir Elektrik AŞ Genel Müdürü Emekli Albay Burhan Özgür’de bu gibi panellerin savunma sanayini güçlendireceğine vurgu yapan kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Sendikamız Eğitim Müdürü Tarkan Zengin’in moderatörlüğünde “Dünyada ve Türkiye’de Savunma Sektörünün Durumu” adlı panele geçildi. Dr. Murat Yılmaz ve Av. İlyas Topçuoğlu, katılımcıları aydınlatma adına savunma sektörünün ile ilgili detaylı bilgiler verdiler.