Duayen Sendikacı Mustafa Başoğlu vefat etti

1 Şubat 2012

Türk sendikal hareketine 50 yılını veren duayen sendikacı, TÜRK-İŞ eski Genel Eğitim Sekreteri, Sağlık-İş Sendikası eski Genel Başkanı Mustafa Başoğlu hayatını kaybetti.

 

Sağlık-İş Sendikasında geçen yarım asırlık dönem yanında 1977 yılı seçimlerinde Ankara Milletvekili de seçilen Başoğlu, 9 Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in baş danışmanlığı ve Türk-İş Genel Eğitim Sekreterliği görevlerinde de bulundu. Uzun süredir sağlık problemi yaşayan Başoğlu, 31 Ocak 2012 tarihinde vefat etti. Mustafa Başoğlu için Sağlık-İş Genel Merkezi’nde cenaze töreni düzenlendi. Hacı Bayram Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Başoğlu, Tacettin Dergahı’na defnedildi. Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal’ın da katıldığı cenaze töreninde Türk-İş yöneticileri başta olmak üzere çok sayıda sendikacı ve siyasi parti temsilcisi yer aldı.
Mustafa Başoğlu’nun vefatı nedeniyle Türk Harb-İş Sendikası Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Bayram Bozal, “Yarım asırdır işçi hakları, özgürlük ve demokrasi için mücadele veren Türk-İş eski Genel Eğitim Sekreteri ve Sağlık İş Onursal Genel Başkanı Mustafa Başoğlu’na Allah’tan rahmet, sendikal camiaya ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz” dedi.