DUALARIMIZ ŞİRVANDA GÖÇÜK ALTINDA KALAN MADENCİLER İÇİN

18 Kasım 2016

Siirt’in Şirvan ilçesinde, 17 Kasım 2016 tarihinin akşam saatlerinde maden ocağında yaşanan faciada 16 maden işçisi göçük altında kaldı. İlk bilgilere göre göçük atında kalan 4 madencinin cansız bedenine ulaşıldı. Göçük altında kalan 12 madenci için ise arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. 

Maden faciasında hayatını kaybeden madencilerimize Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilerken, göçük altında kalan 12 madenciye sağ salim ulaşılmasını temenni ediyoruz.

Neredeyse her gün ölümlü iş kazalarının yaşandığı ülkemizde, 16 işçimizin mahsur kaldığı maden faciası iş sağlığı ve güvenliğinin önemini bir kez daha acı bir şekilde hatırlattı. 

Yeterli önlemlerin alınmaması, örgütsüz ve taşeron çalıştırma, denetim eksikliği ve cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle yaşanan iş kazalarının önüne geçebilmek için, siyasi irade ve işveren tarafı başta olmak üzere tüm kesimler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

Türk Harb-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu olarak, bir kez daha maden ocağında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken, mahsur kalan işçilerimizin sağ salim çıkarılmasını ve böyle acı olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.