DUALARIMIZ MADEN İŞÇİLERİMİZ İÇİN

30 Ekim 2014

Karaman’ın Ermenek ilçesinde maden ocağında, su baskını nedeniyle 18 işçi mahsur kaldı. Maden ocağında yaşanan facia ile ilgili açıklama yapan Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim, maden işçilerinin sağ salim kurtarılması temennisinde bulundu. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Soma’da 301 işçimizin hayatını kaybettiği maden kazası ile ilgili acılarımız tazeliğini korurken, 28 Ekim 2014 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde maden ocağına su basması nedeniyle 18 işçimiz mahsur kalmıştır. Madencilerimizi kurtarma çalışmaları sürüyor. Ülke olarak dualarımız madencilerimizle. Biran önce sağ salim madenden çıkarılmalarını bekliyoruz.

Neredeyse her gün ölümlü iş kazalarının yaşandığı ülkemizde,18 işçimizin mahsur kaldığı maden faciası iş sağlığı ve güvenliğinin önemini bir kez daha acı bir şekilde hatırlattı.

Yeterli önlemlerin alınmaması, örgütsüz ve taşeron çalıştırma, denetim eksikliği ve cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle yaşanan iş kazalarının önüne geçebilmek için siyasi irade ve işveren tarafı başta olmak üzere tüm kesimler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

Bu arada Hükümetin faciaya dönüşen iş kazalarına son vermek için hazırladığı İş Sağlığı ve Güvenliği Eylem Planı, sendikaların talepleri de dikkate alınarak biran önce hayatına geçirilmelidir.

Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetimi olarak, bir kez daha maden ocağında mahsur kalan işçilerimizin sağ salim çıkarılmasını dilerken, böyle acı olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.