DEPREMİN GÖLGESİNDE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

7 Mart 2023

Bundan 166 yıl önce ABD’de 129 kadın işçinin ağır çalışma koşullarına karşı direnirken yanarak hayatını kaybetmesiyle insana yaraşır yaşam için ortak mücadele vermenin simge günlerinden biri haline gelen 8 Mart’ı, toplumsal dayanışmaya en fazla ihtiyaç duyulan günlerde idrak ediyoruz.

Aile, sosyal hayat, çalışma hayatında insanüstü bir gayretle varlık mücadelesi veren kadınlar, bir taraftan cinsiyet ayrımcılığı, toplumsal şiddet veya aile içi şiddet gibi insanlık dışı yaklaşımlar nedeniyle ölmeye, yaralanmaya veya sömürülmeye devam ederken diğer taraftan sel, yangın, deprem gibi doğal afetler karşısında da çocuklar ile birlikte en fazla mağduriyet yaşayan kesim olmaktadır. Bu mağduriyetlerin giderilmesi noktasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü daha derin bir anlam kazanmaktadır.

“Asrın Felaketi” diye adlandırılan 6 Şubat Depreminde, erkek ve çocuklarla birlikte on binlerce kadınımız hayatını kaybederken on binlerce kadınımız da yaralanmıştır. Milyonları evinden barkından eden deprem nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kalan veya çadır ve konteynerlerde yaşam mücadelesi veren kadınlarımız, büyük felaketin izlerini silebilmek için tüm olumsuzluklara rağmen güçlü bir duruş sergilemektedirler.

Yaşanan büyük felaketteki vakur duruşları ve çözüm odaklı yaklaşımlarıyla aileyi ayakta tutmayı sürdüren kadınlarımız, hiç şüphe yok ki geleceği inşa etme noktasında da güçlü bir irade sergilemeye devam edecektir. Devletin kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar olarak bizlere düşen görev onların yanında yer alarak bu büyük vahametin izlerini daha çabuk silmek olmalıdır.

Türk Harb-İş Sendikası olarak, depremin yaralarını sararken işyerlerini ve işlerini kaybeden kadınların mağduriyetleri giderilerek hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan erkeklerle eşit şekilde ve sürede işlerine dönmelerini sağlayacak imkânların verileceği inancıyla, felaket nedeniyle yaşama ve çalışma şartları zorlaşan kadınlarımızı desteklemeye ve yanlarında olmaya devam edeceğiz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir kez daha depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dilerken, doğal afet, savaş, terör gibi felaketleri yaşamadan, aile, sosyal hayat ve çalışma hayatında hak ettiği değere kavuşması temennisiyle, başta üyelerimiz olmak üzere tüm kadınlara sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

                                                                       Türk Harb-İş Sendikası

                                                                  Genel Merkez Yönetim Kurulu