DEPREMDE KAYBETTİKLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ

17 Ağustos 2015
17 Ağustos depreminin üzerinden tam 16 yıl geçti. 20 binden fazla insanın hayatını kaybettiği depremde, Sendikamızda 137 üyesini şehit verdi.
 
Deprem nedeniyle yaşanan can kayıplarının doğal felaketten çok, büyük çaplı ihmallerden kaynaklandığı halen konuşuluyor. Çarpık kentleşme, denetimsiz şekilde yükselen kalitesiz yapılar, 17 Ağustos Depreminin ‘yüzyılın felaketi’ olarak anılmasına neden olacak acı bilançosunu oluşturdu. 17 Ağustos Depreminin oluşması engellenemeyebilirdi ancak, gerekli önlemler alınmış olsaydı, felaketin ve yaşanan can kayıplarının boyutu bu kadar fazla olmayacaktı.
 
Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de yeni felaketlerle karşılaşmamak ve büyük acılar yaşamamak için tüm kurum ve kuruluşlar ile ülkemiz insanı üzerine düşeni yapmasının gerektiğine işaret ederken, acılarının tazelendiği depremin yıldönümünde, yeni felaketler yaşanmaması için bütün önlemlerin alınması zorunluluğunu  bir kez daha hatırlatıyoruz.
 
Türk Harb-İş Merkez Yönetim Kurulu olarak, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 16. yılında, acılarını ilelebet yüreğimizde hissedeceğiz üyelerimiz ile birlikte depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.