DAHA YAŞANIR BİR DÜNYA İÇİN ENGELLERİ KALDIRALIM

2 Aralık 2015

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, tüm dünyada eğitim, istihdam ve sosyal hayatta engellilere yönelik ayrımcılıkların ortadan kalktığı, toplumda eşit birey olmak için mücadele verilen gündür.

 

Bu günde, söylenenlerden çok engellilerin sosyal hayatta tam anlamıyla var olması için ne yapıldığı önemlidir.

 

Dünya nüfusunun yüzde 10’u, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12,29’unu teşkil eden engelliler, toplumun ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Engellileri bakıma muhtaç insanlar olarak gören anlayış yerine onları hayatın içine katan bir anlayışın hâkim olduğu dünya, engeller için daha yaşanır bir dünya olacaktır.

 

Ülkemizde son dönemlerde engelli haklarıyla ilgili önemli düzenlemeler yapılmasına rağmen engellilerimiz, hala toplumun diğer kesimleriyle eşit yaşam koşullarına sahip olmaktan çok uzak bir hayat sürdürmektedirler.

 

Engelli vatandaşlarımız, yetersiz eğitim, işsizlik, sağlık hizmetlerinden istenilen düzeyde faydalanamama ile ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik noktasında yaşadıkları sıkıntılar yanında toplumun engellilere bakışındaki olumsuz yargılar nedeniyle sosyal yaşamda ciddi sıkıntılarla karşı karşıla kalmaktadırlar.

 

Engellilerimize daha yaşanır bir dünya oluşturmak için kaldırımlarda, toplu taşım araçlarında, hastanelerde, tezgâhları başında engellerin olmadığı bir ortam oluşturmalıyız. İşte o zaman engellisini sosyal hayatın içine alarak engelsiz bir yaşam sunan çağdaş ve demokratik Türkiye’ye kavuşmuş oluruz.

 

Türk Harb-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu olarak, engellisini tam anlamıyla sahiplenmiş bir Türkiye özlemiyle başta engelli üyelerimiz olmak üzere tüm engellilerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyoruz.