CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSTANBUL TERSANE KOMUTANLIĞI’NDA ÜYELERİMİZLE İFTAR YAPTI

1 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Ramazan Ayının son iftarını Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü İstanbul Tersane Komutanlığında çalışan üyelerimizle yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN,  Tersane Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç YETKİN, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN’ın da aralarında bulunduğu geniş bir katılımla gerçekleştirilen iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, Türkiye’de 1 Mayıs’ı Emek ve Dayanışma Günü olarak 2009 yılında resmi tatil ilan ettiklerini hatırlattı.  Geçmişte üzüntü verici hadiselerin de yaşandığı 1 Mayıs’ı, gerçek manada çalışanların bayramı haline getirmek için her türlü gayreti gösterdiklerini ifade eden Erdoğan, kimi provokatif ufak tefek eylemler dışında uzunca bir süredir 1 Mayıs’ın adına yakışır bir şekilde Emek ve Dayanışma Günü olarak idrak edildiğini söyledi.

“Hayata işçi unvanıyla başlamış bir kardeşiniz olarak 1 Mayıs’ı kendi bayramım olarak da kabul ediyorum” diyen ERDOĞAN, sözlerine şöyle devam etti:

“ Tersane işçilerimiz ile Türk-İş Sendikamızın temsilcileriyle birlikte bu güzel 1 Mayıs akşamında iftar sofrasında buluşarak biz de Emek ve Dayanışma Günü’müzün sevincine ortak olmak istedik. Yarın ise Ramazan Bayramı’nı hep birlikte kutlayacağız. Sizlerin nezdinde tüm milletimizin, İslam âleminin ve insanlığın Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum. Rabbimden bizleri bundan sonraki ramazanlara, bayramlara da hayırla, sağlıkla, esenlikle eriştirmesini diliyorum. Bölgemizde ve dünyada, savaşların, çatışmaların, insani trajedilerin, krizlerin kol gezdiği bir dönemde bize ülkemizde güvenle, huzurla, afiyetle yaşayabilmeyi nasip eden Rabbime hamdediyorum. Maalesef ülkemizde bazı kesimlerde bir şükürsüzlük, bir tatminsizlik, bir karamsarlık hali aldı başını gidiyor. Hâlbuki önce elimizdekilere şükredeceğiz sonra daha iyisi daha güzeli daha ilerisi için çalışacağız, mücadele edeceğiz. Bunun ne demek olduğunu en iyi alın teri ile hayatını kazanan siz işçi kardeşlerim bilir.”

 “Bu kayıpların hepsini de kısa sürede telafi ederiz”

Dünya, salgın dönemi ile başlayıp Karadeniz’in kuzeyindeki savaşla derinleşen bir krizin içinde çırpınırken tüm dikkatlerini ve enerjilerini yatırıma, istihdama, üretime, ihracata yönelttiklerini ifade eden Erdoğan, “Önceliği insanlarımızın işine, aşına, geçimine vermezsek asıl felaketi o zaman yaşayacağımızı biliyorduk. Hayat pahalılığı sebebiyle alım gücümüz bir parça düşmüş olabilir ama 30 milyon vatandaşımıza çalışacak iş, her ay evine girecek düzenli gelir sağladıktan sonra inşallah bu kayıpların hepsini de kısa sürede telafi ederiz. Türkiye çalıştıkça, Türkiye ürettikçe, Türkiye bugününe ve geleceğine sahip çıktıkça, Allah’ın izniyle hiç kimse bu milletin sırtını yere getiremez, bu ülkeyi zayıf düşüremez. Ellerini ovuşturarak Türkiye’nin tökezlemesini hatta yere kapaklanmasını bekleyenleri 20 yıldır olduğu gibi bundan sonra da hüsrana uğratmaya devam edeceğiz. Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük mirasın büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşmak olduğuna inanıyoruz. Bu yolda son nefesimize kadar mücadele etmekte kararlıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün insanlığın sahip olduğu her şeyin gerisinde pek çok kişinin alın teri, emeği ve fedakârlığının olduğunu dile getirerek uzaktan bakıldığında pırıl pırıl ışıldayan şehirlerin, denizlerde yüzen devasa gemilerin, semalarda süzülen uçakların, her biri farklı ürünler çıkaran fabrikaların gerisinde hep insan emeği ve gayretinin bulunduğunu söyledi.

Eskilerin, “Emeksiz yemek olmaz” dediğini hatırlatan Erdoğan, “Emek yoksa o koskoca binalar inşa edilemez. Emek yoksa fabrika çarkları dönmez. Emek yoksa toprak işlenmez. Emek yoksa yol, su, elektrik hiçbiri olmaz. İşte bu anlayışla hükûmetlerimiz döneminde hep çalışanların emeklerinin karşılığını alabilmelerini sağlayacak adımlar attık” diye konuştu.