“Çanakkale Zaferi Şanlı Mücadele Tarihimizin Altın Sayfasıdır”

17 Mart 2013
Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 98. Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Çanakkale’de ecdadımızın sömürgeci güçlere karşı eşsiz bir zafer kazandığını söyledi. Bozal, Genel Merkez Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:
Bağımsızlığı için tarih boyunca nice şanlı mücadeleler ortaya koyan Türk milleti, Çanakkale Zaferi ile mücadele tarihimizin altın sayfasını oluşturmuştur. Çanakkale’de destan yazan ecdadımız bu zaferle emperyalizme karşı mücadelede tüm insanlığa örnek olmuştur. Sömürgeci güçlere karşı elde edilen bu büyük zafer, esaret altındaki tüm milletlere bağımsızlığın silah gücüyle değil mücadele ruhu ile olacağını göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale’deki mücadele ruhunu şu sözlerle ifade etmiştir; “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”
Bugün şehitlerimizin kanı ile yoğrulmuş topraklar üzerinde yaşayan milletimiz, Çanakkale’de şanlı bir zafer kazandıran, mücadele ruhundan ciddi dersler çıkarmalıdır. Çanakkale’de canlarını ortaya koyarak mücadele veren ecdadımızın sahip olduğu birlik ruhunu milletimiz ilelebet korumalı ve geleceğe taşımalıdır. Milletimizin hamurunu oluşturan değerleri yok etmeye çalışan mihraklara karşı, bu topraklar üzerinde yaşayan her vatan evladı, millet olma şuurunu hiçbir zaman kaybetmemeli, Çanakkale neslinin torunlarına yakışan bir vakar ve bilinç içinde hareket etmelidir. 
Bu duygu ve düşüncelerle, vatanı için canını ortaya koyan başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anarken, bağımsızlığımızın ve milli birliğimizin sembolü olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. Yılını kutluyorum.