Çanakkale Ruhunu İlelebet Korumalıyız ”

17 Mart 2014
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yerverildi:
Çanakkale Zaferi, bağımsızlığı için nice şanlı mücadelelere imza atan Türk Milletinin mücadele tarihinin altın sayfasıdır. Sömürgecilere karşı elde edilmiş en büyük zafer olan Çanakkale Zaferi, esaret altındaki milletlere, özgürlüğüne düşkün bir milletin mücadele ruhunun toptan, tüfekten üstün olduğunu göstermiştir.
Şehitlerimizin kanı ile yoğrulmuş topraklar üzerinde yaşayan milletimiz, Çanakkale’de şanlı bir zafer kazandıran mücadele ruhundan ciddi dersler çıkarmalıdır. Çanakkale’de canlarını ortaya koyarak mücadele veren ecdadımızın sahip olduğu birlik ruhu ilelebet korumalı ve geleceğe taşınmalıdır.
Çanakkale ruhunun mayası olan milli birliğimizi bozmaya çalışan iç ve dış mihrakların oyunlarını, ancak Çanakkale neslinin torunları kimliğimize sahip çıkarak bertaraf edebiliriz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesine de ancak Çanakkale ruhuyla sahip çıkabileceğimizi unutmamalıyız.
Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümünde vatanın bağımsızlığı için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmet anıyoruz.