“Çanakkale Ruhu Milletimizin ve İnsanlığın Koruma Kalkanıdır”

17 Mart 2012

Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 97. Yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaparak, Çanakkale’de destan yazan ecdadın, emperyalizme karşı kazandığı bu zaferle, sadece kendi nesillerine değil, tüm insanlığa örnek olduğunu söyledi. Genel Başkan Bozal açıklamasını şöyle sürdürdü:

Türk Milleti, bağımsızlığına olan düşkünlüğünü tarihi boyunca gerçekleştirdiği nice şanlı mücadelelerle ortaya koymuştur. Çanakkale, bu mücadele tarihimizin altın sayfasıdır. Bugün bu topraklar üzerinde yaşayan milletimiz, Çanakkale neslinin, böylesine şanlı bir zaferi hak eden nitelikleri, duygu ve inançları üzerinde ciddi şekilde düşünmeli ve dersler çıkarmalıdır. Her şeyden önce Çanakkale Zaferi, sömürgecilere karşı elde edilmiş bir zaferdir. Bu yönüyle, bütün esir milletlere, özgürlüğüne düşkün bir milletin ruh olgunluğunun, emperyalist batının topundan tüfeğinden üstün olduğunu öğretmiştir.

Çanakkale Ruhu, emperyalizmin küresel boyutta ve tüm acımasızlığıyla, milletlerin üzerinde hakimiyet kurma mücadelesini sürdürdüğü günümüzde de milletimizin ve insanlığın koruma kalkanı olacaktır. Çanakkale neslinin, torunları ile arasındaki tarihi bağı koparmaya, milletimizi ayakta tutan milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan, değer yoksunu küresel kültüre karşı, Milli kimliğimizi ve değerlerimizi daha güçlü şekilde korumamız gerekmektedir. Çanakkale ruhunun mayası olan milli birliğimizi, bozmaya çalışan iç ve dış mihrakların oyunlarını, ancak Çanakkale neslinin torunları kimliğimize sahip çıkarak bertaraf edebiliriz. Irk üzerinden, din üzerinden fitne üreten her türlü düşünce ve eylemi nereden gelirse gelsin tavizsiz bir şekilde dışlamalıyız. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün mirası olan “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesine de ancak Çanakkale ruhuyla sahip çıkabileceğimizi unutmamalıyız. Bu uğurda son olarak 16 Mart 2012’de Afganistan’da barış gücü olarak görev yaparken elim bir kaza sonucu şehit düşen 12 evladımız başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılacak olan Çanakkale ruhunu koruyabildiğimiz ve gelecek nesillerde yaşatmayı başarabildiğimiz sürece, düşmanlarımız üzülecek, gururla yad ettiğimiz ecdadımız ise bize hakkını helal edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, bağımsızlığımıza olan düşkünlüğümüzün ve milli birliğimizin sembolü olan 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 97. Yılını kutluyorum.