ÇANAKKALE RUHU İSTİKBALİMİZİN TEMİNATIDIR

17 Mart 2023

Esaret altındaki milletimizin, birlik, beraberlik, inanç ve kararlılıkla verdiği mücadele neticesinde özgürlüğe açtığı kapı olan Çanakkale Zaferi, emperyalist devletlere karşı bağımsızlık ateşinin yakılarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına vesile olmuştur.

Bu vatanın evlatlarını aynı ülküde buluşturarak, bağımsızlığa giden yolda büyük bir destan yazdıran Çanakkale Zaferi; özgürlüğün topla tüfekle değil, mücadele ruhu ile kazanılacağı göstermiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale’deki mücadele ruhunu şu sözlerle ifade etmiştir;  “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Çanakkale’de ve İstiklal Savaşında yüce milletimize ordusuyla birlikte destan yazdıran bu ruh, yüzyıl önce olduğu gibi bugünde tüm acımasızlığıyla milletler üzerinde hâkimiyet kurma girişimlerini sürdüren emperyalist devletlerin korkulu rüyası olmaktadır.

Vatan topraklarımızda kirli emelleri olanlar bilsin ki; necip milletimiz, Çanakkale Ruhunun mayası birlik ve beraberliğimizi her daim diri tutarak, iç ve dış mihrakların oyunlarını bozacaktır. Geçmişte olduğu gibi Çanakkale neslinin torunları olma şuuruyla istikbaline sahip çıkan bu millet, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsızlık ülküsü ile ilelebet payidar kılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıldönümünde Bağımsızlık Savaşımızın Lideri Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatanı için canını ortaya koymuş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha şükran, minnet ve rahmetle yâd ediyoruz.

                      Türk Harb-İş Sendikası

                Genel Merkez Yönetim Kurulu