ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI BİLGİN’DEN TÜRK-İŞ’İ ZİYARET

30 Nisan 2021

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN, 30 Nisan 2021 tarihinde TÜRK-İŞ Konfederasyonuna ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan BİLGİN’i, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ile aralarında Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN’ın da bulunduğu Konfederasyonun Başkanlar Kurulu üyeleri ağırladı.

Görüşmenin ardından TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Ergün ATALAY, Bakan BİLGİN’in 1 Mayıs Dolayısıyla TÜRK-İŞ’i ziyaret ettiğini belirterek, “Temel sorunları,1 Mayısla ilgili taleplerimizi ve işçinin taleplerini konuştuk” dedi. Birçok konu başlığının Bakan BİLGİN’e iletildiğini söyleyen Başkan ATALAY, “Sayın bakanımız bizle ilgili 30 senedir bu işin içinde. Hocalığı, mesleği esas bu çalışmayla ilgili” ifadelerine yer verdi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN ise emeğin çok kutsal bir değer olduğunun altını çizerek, “İnsanlığın en önemli değeri. Kendisini gerçekleştirdiği değer. Çalışma hayatında TÜRK-İŞ topluluğu hep emeğin korunması, emeğin geliştirilmesi, demokrasi içinde geliştirilmesi konusunda özellikle Genel Başkan Ergün beyin bir mücadelesi olmuştur. 1 Mayıs çok anlamlı bu açıdan. 1 Mayıs ancak özgürlüğün olduğu yerde kutlanır. Özgürlüğün olmadığı ülkelerde, kapalı toplumlarda, kapalı rejimlerde 1 Mayıs kutlanmaz. Resmi devlet törenine dönüşür. Burada sivil bir törendir. Türkiye’de çok uzun süre 1 Mayıs bir bayram olarak kabul edilmedi. Bahar bayramı olarak değerlendirildi ama 2009’daki kararla birlikte 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olarak kabul edildi. Türkiye bütün kazanımlarını demokrasi içerisinde gerçekleştirmiştir” açıklamasında bulundu.

Örgütlü iş yerlerinde mavi bayrak gibi uygulamanın olabileceğini belirten Bakan BİLGİN, “Anlamlı bir şey olur. Sembolik bir şey olur. Ben emeğin iş barışı açısından sendikaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Demokratik süreç içerisinde bu mücadelelerde ben sosyal hakların korunması, geliştirilmesi açısından hep çözümden yana bir tavır sergileyeceğim. Zaten çalışma ekonomisi hocası olarak bunu mesleki olarak kendi görevim olarak bugüne kadar gördüm” değerlendirmesini yaptı.